Szybko i bez opóźnień postępuje rozbudowa tłoczni gazu Goleniów, prowadzona na zlecenie spółki Gaz System. Tłocznia, usytuowana w pobliżu wsi Budno, jest teraz wielkim placem budowy.
Jak informuje Gaz-System, kończone są obecnie prace konstrukcyjne przy budynkach, rozpoczęto montaż płyt warstwowych, trwa też spawanie układów technologicznych (wykonano ponad 60 proc. prac). Równolegle prowadzone są roboty w zakresie rurociągów międzyobiektowych oraz prace związane z wykonaniem sieci przeciwpożarowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej.
Tłocznia Budno będzie ważnym elementem budowanego obecnie gazociągu Baltic Pipe, dzięki któremu Polska uzyska dostęp do norweskiego gazu ze złóż na terenie Morza Północnego. Gazociąg zapewni Polsce dostawy rzędu 10 mld m3 rocznie (połowę obecnego rocznego zapotrzebowania w kraju), co pozwoli uniezależnić się od dostaw gazu ze wschodu. Jak podaje PGNiG, firma wydobywa na Szelfie Norweskim obecnie około 1 mld m3 gazu ziemnego, ta ilość ma wkrótce wzrosnąć do 2,5 mld, a być może nawet do 4 mld m3. Resztę gazu dokupimy od innych firm wydobywczych.
W listopadzie br. zakończyło się układanie rurociągu do Polski. Podczas budowy ok. 275-kilometrowego gazociągu na obszarach morskich Danii, Szwecji i Polski Gaz-System wykorzystał ponad 22 000 rur o średnicy 0,9 metra. Wszystkie zostały zespawane i ułożone na dnie Morza Bałtyckiego przez wyspecjalizowane jednostki pływające. Statki pracowały przez 24 godziny na dobę, a w prace łącznie zaangażowano ok. 1100 osób.
Trwają też prace przy budowie gazociągu na terenie Polski. Ułożono już 95 procent rurociągu, zaś pierwsze odcinki linii Goleniów-Lwówek poddawane są próbom ciśnieniowym.
Z realizacją projektu Baltic Pipe związana jest rozbudowa tłoczni gazu w podgoleniowskim Budnie. Będzie ona odpowiedzialna za zwiększenie przepustowości systemu przesyłowego poprzez przetłaczanie w głąb kraju pod dużym ciśnieniem zwiększonych ilości gazu pochodzącego z gazociągu podmorskiego. Umożliwi zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i stanowić będzie istotny element korytarza gazowego północ – południe. Termin zakończenia budowy przewidziany jest na trzeci kwartał 2022 r., a oddanie całego gazociągu do użytku – w październiku 2022r.
Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, komentując inwestycję dla Polskiej Agencji Prasowej powiedział: „Gazociąg Baltic Pipe w wymiarze gospodarczym zapewnia dostawy gazu na następne 20-30 lat, a w politycznym – uwalnia Polskę od monopolu i presji politycznej”.
Jak podkreślił Naimski, uruchomienie Baltic Pipe „w sposób radykalny zmienia polską sytuację w sektorze gospodarki energetycznej, uwalniając nas od monopolu i presji politycznej, a daje możliwość suwerennych decyzji kontraktowych i gospodarczych”. ©℗
(cm)