środa, 23 stycznia 2019.
Strona główna > Gospodarka > Bosman jubilat

Bosman jubilat

Bosman jubilat
Data publikacji: 2018-05-20 21:37
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-13 20:41
Wywietleń: 2556 327652

Najstarsi mieszkańcy Szczecina pamiętają, że pierwsze piwo po wojnie z miejscowego browaru pojawiło się w sklepach i lokalach w styczniu 1946 roku. Podawano je w poniemieckich butelkach. Od tego czasu browar działa bez przerwy, przechodząc wiele zmian, także własnościowych. Obecnie jako Bosman Browar Szczecin działa w ramach międzynarodowej Grupy Calsberg.

Historia tego browaru jest długa, bo liczy sobie 170 lat. Jego założyciel Julius Albrecht Weidmann zbudował innowacyjny browar ze słodownią, lodownią oraz własną studnią i w 1848 r. rozpoczął warzenie piwa. W 1861 r. jego syn sprzedał majątek ojca i w ten sposób browar przeszedł w ręce rodziny Bohrischów, która zarządzała i rozwijała go przez ponad 80 lat, aż do II wojny światowej. Browar zniszczono podczas alianckich nalotów na miasto w 1943 roku, a odbudowano go po wojnie. Dzisiaj zatrudnia ok. 200 pracowników, a jego główna produkcja, czyli piwo Bosman jest najpopularniejszym piwem na rynku w regionie. Z badań wynika, że im bliżej Szczecina, tym więcej jest miłośników tego trunku. Browar oferuje obecnie doceniany przez konsumentów lager – Bosman Full oraz warzony zgodnie z historyczną recepturą mocny pilsner – Bosman Specjal.

Grupa Calsberg przejęła browar w 2001 roku i mocno zainwestowała w jego rozwój. Do tej pory nakłady inwestycyjne wyniosły 120 milionów złotych. Już w 2005 roku przyszedł duży sukces, bo pierwszy raz w jego historii uwarzono ponad 1 mln hektolitrów tego złocistego napoju.

Carlsberg działa zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju i wdraża rozwiązania ograniczające wpływ produkcji na środowisko. Dlatego na terenie browaru powstała nowoczesna oczyszczalnia ścieków. Do Odry wypuszczana jest teraz na pewno czysta woda, czego nie można powiedzieć o wcześniejszych latach. Ale to nie wszystko, bo kierunkiem działania są też oszczędności wody i energii, a także redukcja ilości dwutlenku węgla w procesie produkcji. Już teraz na wyprodukowanie litra piwa w browarze zużywa się 2,95 litra wody, podczas gdy dwa lata temu zużywano 3,4.

Kierownictwo szczecińskiego browaru, podobnie jak wszystkich innych, za absolutny priorytet ma bezpieczeństwo pracowników i środowiska, w którym pracują. I są już tego ewidentne efekty, ponieważ w browarze nie zanotowano od prawie dwóch lat żadnego wypadku. W 2013 roku Bosman uznany został za najbezpieczniejszy browar w grupie, otrzymał także prestiżowe wyróżnienie Państwowej Inspekcji Pracy.

Browar dba nie tylko o konsumentów, oferując im piwo wysokiej jakości, ale także o relacje z mieszkańcami. Dlatego od lat wspiera liczne wydarzenia kulturalne, społeczne i sportowe. Od 2004 r. sponsoruje szczecińską Pogoń, a od pięciu lat pracownicy – wolontariusze browaru, angażują się w firmowy program pod nazwą „Inicjatywy”. W jego ramach wspierają placówki społeczne oraz działają na rzecz poprawy estetyki otoczenia i stwarzania warunków do uprawiania sportu i rekreacji. W ostatnim czasie korzysta na tym osiedle Pomorzany, na terenie którego pracuje browar.

170-lecie browaru to także okazja do większego niż dotąd otwarcia się na mieszkańców. Stąd partnerstwo w Nocy Muzeów. Stąd też przygotowania do Dni Otwartych, które zaplanowano na jesień tego roku. Jest też wystawa zdjęć prezentujących browar i jego pracowników  w Muzeum Tradycji Regionalnych MNS (do 10 czerwca), a potem w lipcu, w atrakcyjnej przestrzeni miejskiej. ©℗

(mos)

Fot. BBS

Bosman jubilat

Komentarze

tonik
Kiedy wróci Bosman Strong?Najlepsze piwo w Polsce!
2018-05-21 10:57:02
gregor102
Bosman, jak na typowego "koncerniaka", jest naprawdę dobrym piwem, porównując z innymi tego typu piwami, tu brawa dla firmy, że pomimo wielu "zakazów i nakazów" nałożonych na koncerny, jak Carlsberg, Browary Książęce i Browary Wielkopolskie, nadal pewien poziom utrzymuje.
2018-05-21 09:51:30
:")
Aktualnie tam sa produkowane wyroby piwopodobne 3 ligi ,do browarow typu witnica,noteckie,amber,ciechany nam baardzo daleko, i w wojewodztwie jedyne pijalne piwa ktore sa dostepne w sklepach to od niedawna wznowiona sprzedz browaru polczyn zdroj-polczynskie , a w Szczecinie tylko browary restauracyjne-nowy browar,wyszak i stara komenda, a bosman to piwo klasy harnas dla menelstwa pod sklepem co oddaje butelke bo "szlachta nie pracuje i za kaucje nie placi" buhaha ,choc sebki tez czesto pija zubry.bosman byl pijalny zanim przejeto go przez duza siec, a to bylo 20-30 lat temu wtedy tez byla tam produkowana swietna pepsi i mirinda w butelkach w sklepach spolem dostepna, pycha ,ale to juz nie wroci
2018-05-21 08:40:02
beer
Dobre piwo z tego browaru to niezapomniany Baltic Beer. Tylko, że było to dawno. Może pora wrócić do sprawdzonej receptury?
2018-05-21 07:08:29
P
A co z pepsi w szklanych butelkach z białym napisem, to było coś!
2018-05-20 22:16:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-4
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pobiegli dla Eweliny
Pamięci Pawła Adamowicza
Licytacje dla Orkiestry
Poprzedni Następny

Sonda

Czy wprowadzane przez rządzących nowe przepisy zapobiegną podwyżkom cen prądu w tym roku?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy