czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Bezrobocie najniższe od lat

Bezrobocie najniższe od lat

Bezrobocie najniższe od lat
Data publikacji: 2016-06-12 13:20
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 988 138157

Co prawda nie ma jeszcze oficjalnego raportu Głównego Urzędu Statystycznego, ale prognozy wskazują na to, że bezrobocie w Zachodniopomorskiem będzie najniższe od lat, a jego stopa wyniosła w maju niespełna 12 procent.

 - Wróciliśmy do poziomu bezrobocia sprzed kryzysu gospodarczego. Dziś często to pracodawcy pytają o pracownika. Nadal musimy aktywizować osoby długotrwale pozostające bez pracy i te, które nie posiadają zawodu. Nie rezygnujemy z aktywnej politykę promocji gospodarczej. Szukamy inwestorów, zachęcamy nasze firmy do eksportu – stwierdził marszałek Olgierd Geblewicz.

Wstępne szacunki, spływające z powiatowych urzędów pracy, pokazują, że na koniec poprzedniego miesiąca w województwie oficjalnie bez etatu pozostawały 70 782 osoby. Dla porównania rok temu o tej samej porze takich osób było o piętnaście tysięcy więcej. 

Wciąż kiepska sytuacja jest w powiatach od dawna uznawanych za „zagłębia bezrobocia", czyli choszczeńskim, łobeskim, szczecineckim, drawskim, świdwińskim. Ale o tym, że kto chce, raczej bez problemu znajdzie pracę w Szczecinie można przekonać się przechodząc chociażby przez aleję Wyzwolenia, gdzie na wielu witrynach sklepowych wiszą ogłoszenia o poszukiwaniu pracowników.

- W marcu 2004 r. w zachodniopomorskim bez pracy pozostawało aż 195 tys. osób, a poziom bezrobocia szacowano na 28,8 proc. Sytuacja znacząco poprawiła się już w październiku 2008 r., gdy liczba osób bez pracy wynosiła 74 313, a wskaźnik bezrobocia osiągnął najniższy w dotychczasowej historii poziom 12,2 proc. - informuje Marek Mucha z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

Praca jest, gorzej za to z płacą i umowami... Takie słowa z kolei usłyszeć można od wielu zatrudnionych. ©℗

(kol)

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI

 

 

 

 

Komentarze

cynik
Kto chce, niech wierzy... Młodzi wyjechali, a 50+ nie są zarejestrowani w PUP bo już się na nic nie łapią. I tak statystyka pokazuje kolejny sukces tego cudownego państwa.
2016-06-14 17:18:50

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy