niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Auta elektryczne motorem polskiego wzrostu gospodarczego?

Auta elektryczne motorem polskiego wzrostu gospodarczego? [FILM]

Auta elektryczne motorem polskiego wzrostu gospodarczego?
Data publikacji: 2017-07-20 14:18
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 873 271704

Mam nadzieję, że auta elektryczne będą jednym z motorów polskiego wzrostu gospodarczego – mówi prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, były minister środowiska Marcin Korolec. Jak ocenia, "mamy interes jako państwo, jako gospodarka, by inwestować w ten obszar". 

Prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych zapewnia, że w Polsce jest klimat dla popularyzacji samochodów z napędem elektrycznym.

– Na spotkania, które robimy w Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, za każdym razem przychodzi więcej ludzi. Wiadomość o tych spotkaniach rozchodzi się jakąś dziwną pocztą pantoflową – tłumaczy. Jego zdaniem w interesie państwa jest, by inwestować w ten obszar. – Mam nadzieję, że to będzie jeden z motorów polskiej transformacji i polskiego wzrostu gospodarczego

Korolec zauważył, że na rynku elektromobilności funkcjonują z powodzeniem polskie firmy. Przywołał przykład firmy Impact (Impact Clean Power Technology S.A. – PAP), która, jak dodał, ma na swoim koncie produkcję pierwszego polskiego samochodu elektrycznego produkowanego seryjnie.

– On dzisiaj nie jest już dostępny, ale na bazie tamtych doświadczeń firma Impact zaczęła budować baterie i zestawy bateryjne. Sprzedają je na całym świecie – zapewnił.

 

Były minister środowiska (w latach 2011-2013) przyznał, że istotną barierą dla rozwoju sektora aut elektrycznych jest brak infrastruktury do ich ładowania.

– Są dopiero początki, ale też chciałbym przypomnieć, że rząd przedstawił projekt ustawy o elektromobilności kilka tygodni temu. Ta ustawa ma być przyjęta do końca roku, ma wejść w przyszłym roku w życie i zasadniczym celem tej ustawy jest promocja budowy infrastruktury – tłumaczy.

Ministerstwo Energii zakłada, że do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć milion samochodów elektrycznych. Plan rozwoju elekromobilności uwzględnia także kwestię elektryfikacji transportu publicznego jako jedno z przedsięwzięć, które mają kluczowe znaczenie dla wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki.

– Myślę, że ludzie zaczynają naprawdę mieć ochotę inwestować w samochody elektryczne w momencie, kiedy się chwilę nimi przejadą i zobaczą, jaka to jest jakość i jaka to jest przyjemność jazdy samochodem, który nie wydaje dźwięków, nie emituje spalin – podsumował Marcin Korolec.

(pap)

Film: PAP

Komentarze

ad. Mariusz...
ad. "p.Mariusz"....co za dziabol!,nie widzi jak Szczecin pięknieje???...on by chciał darmowych doładowań, może jeszcze parkomaty powinny wypłacać " pienaidże" za parkowanie ???.....co za ludzie...pozostałości mentalne po komunie.
2017-07-22 08:57:26
Mariusz
Parkomaty tylko wstawia miasto i dziurawe drogi. Dlaczego ludzie maja inwestować duze pienaidże w nowe auta na prąd? Nie ma dobrych parkingów, nie ma miejsc darmowego ładowania aut, drogi tylko na stare zechy! Tyle lat rządów jednego prezydenta i taka destrukcja miasta! Wstyd wielki dla rządzących. Jeżdżą sami nowymi autami i robią drogi do swoich domów. To trzeba przyznać. Inni obywatele to drugi sort.
2017-07-21 15:07:48
Prąd
Obecnie, pierwsze skojarzenie z autami elektrycznymi/hybrydowymi to Tesla i Lexus. Może jeszcze Opel Ampera i elektryczne Volkswageny, ale te dwie pierwsze marki są mocno kojarzone z tym segmentem motoryzacji. Oczywiście nie piszemy tu o Melex'ie i Nissanach, które kupił ZDiTM. Teraz pytanie, czy jest plan konkurowania z gigantami i sposób, w jaki należałoby promować dobre wynalazki, bo chyba tylko o takich tu mowa.
2017-07-20 15:00:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy