Niedziela, 28 czerwca 2026 r. 
REKLAMA

10 lat Terminala LNG im. Lecha Kaczyńskiego

Data publikacji: 28 czerwca 2026 r. 08:22
Ostatnia aktualizacja: 28 czerwca 2026 r. 08:22
10 lat Terminala LNG im. Lecha Kaczyńskiego
Czerwiec 2016 r. W ramach umowy z Qatargas statek „Al-Nuaman” dostarczył 206 tys. metrów sześciennych LNG. Fot. Dariusz GORAJSKI  

W połowie bieżącego roku minęło 10 lat od chwili, gdy do Terminala LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotarła pierwsza komercyjna dostawa skroplonego gazu ziemnego.

REKLAMA

Przez dekadę świnoujski terminal obsłużył 445 dostaw skroplonego gazu ziemnego, przyjął prawie 80 mln metrów sześciennych LNG transportowanego drogą morską.

Pierwszy gazowiec z komercyjną dostawą surowca wpłynął do terminala 17 czerwca 2016 roku. W ramach umowy z Qatargas statek „Al-Nuaman” dostarczył 206 tys. metrów sześciennych LNG.

Wydarzenie to otworzyło Polsce dostęp do globalnego rynku LNG i zapoczątkowało proces głębokiej dywersyfikacji źródeł dostaw gazu.

– Terminal LNG w Świnoujściu jest jednym z kluczowych filarów polskiego bezpieczeństwa energetycznego Polski, który dziś działa w oparciu o pełną dywersyfikację kierunków dostaw i rosnącą zdolność do elastycznego zarządzania przepływami surowca. To infrastruktura, która zmieniła pozycję Polski – z rynku biernie zależnego na system aktywnie zarządzający dostawami. Konsekwentnie wzmacniamy ten potencjał kolejnymi decyzjami inwestycyjnymi, które zwiększają przepustowość i umożliwiają dalsze skalowanie importu LNG. W efekcie wzmocniliśmy pozycję Polski jako hubu gazowego w regionie i współtwórcy nowej architektury rynku energii Europy Środkowo-Wschodniej – podkreśla Miłosz Motyka, Minister Energii.

Tylko w 2025 roku terminal obsłużył rekordowe 81 dostaw LNG, a w 2026 roku zrealizowano już kolejnych kilkadziesiąt rozładunków.

Przez dziesięć lat działalności terminal przeszedł znaczącą rozbudowę. Powstał trzeci zbiornik LNG, drugie nabrzeże oraz zwiększono zdolności regazyfikacyjne instalacji. Rozwój infrastruktury umożliwił uruchomienie nowych usług, takich jak załadunek LNG, przeładunek LNG między statkami czy bunkrowanie jednostek wykorzystujących LNG jako paliwo.

Liczba cystern załadowywanych w terminalu wzrosła w ciągu dekady niemal dwudziestokrotnie, z ok. 500 w 2016 roku do niemal 11 tys. w 2025 roku. Łącznie terminal obsłużył już ponad 56 tys. cystern LNG. Jeszcze w tym roku uruchomione zostanie czwarte stanowisko załadunku cystern, które zwiększy możliwości przeładunkowe z 40 do 60 cystern na dobę.

Znaczenie terminala LNG wykracza dziś poza bezpieczeństwo energetyczne Polski. Obecnie dysponujemy potencjałem, który umożliwia naszemu krajowi pełnienie roli ważnego hubu gazowego dla Europy Środkowo-Wschodniej. ©℗ 

Wojciech SOBECKI

REKLAMA
Tylko zalogowani użytkownicy mają możliwość komentowania
Zaloguj się Zarejestruj
REKLAMA
REKLAMA