Sobota 13 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

„Super Kolos” Wojtka Jacobsona

Data publikacji: 2016-04-27 10:26
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-19 17:47
„Super Kolos” Wojtka Jacobsona
 

Olgierd Geblewicz, marszałek naszego województwa, a jednocześnie znany szczeciński żeglarz podejmował drugiego nie mniej znanego szczecińskiego żeglarza kpt. Wojciecha Jacobsona. Okazja po temu była znakomita, Wojtek został ostatnio wyróżniony nagrodą „Super Kolosa” przyznawaną podróżnikom, wyróżniającym się niezwykłymi wyprawami.

Kpt. Wojciech Jacobson wyróżnił się kilkoma niezwykłymi żeglarskimi osiągnięciami i całą masą tych zwykłych żeglarskich rejsów i przygód. M.in. przez trzy lata forsowali z Ludomirem Mączką i Januszem Kurbielem, właścicielem jachtu „Vagabond” słynne północne przejście Nordwest Pasage pomiędzy lodami Kanady i Bieguna Północnego. Ekspedycja powiodła się, a żeglarze byli pierwszymi Polakami, którzy tego dokonali. W. Jacobson opłynął jachtem Amerykę Północną i uczestniczył w wielu wyprawach także na żaglowcach: na „Pogorii” i kanadyjskiej „Concordii”. Nasz żeglarz razem z Ludomirem Mączką pływali także pomiędzy wyspami Pacyfiku, a na morzach nam bliższych uczestniczył w „Operacji Żagiel” i wielu rejsach po Bałtyku i Morzu Północnym.

W. Jacobson z wykształcenia jest chemikiem, nauczycielem akademickim. Ma wiele zaszczytnych tytułów związanych z żeglarstwem oraz z życiem społecznym, jest m.in. Ambasadorem Szczecina.

Spotkanie z marszałkiem województwa Olgierdem Geblewiczem miało charakter towarzyski, gdyż panowie znają się z żeglarstwa. W. Jacobson opowiadał o swoich rejsach i sposobie na życie, które umożliwia żeglarstwo. -  Moje ulubione miejsca - powiedział W. Jacobson - które poznałem dzięki żeglarstwu to Wyspa Wielkanocna, Wyspa św. Pawła na Oceanie Indyjskim oraz Kolumbia Brytyjska w Kanadzie. Z nieskrywaną satysfakcją obserwuję także, jak rozwija się Zachodniopomorski Szlak Żeglarski.

Żeglarz otrzymał od marszałka województwa pamiątkowy zegar w kształcie koła sterowego z dedykacją: Za całokształt osiągnięć żeglarskich z gratulacjami i najlepszymi życzeniami.

(Ag)

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA