Czwartek 28 października 2021r. 
REKLAMA

Po żeglarskim sejmiku

Data publikacji: 2015-12-03 12:38
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-19 17:48
Po żeglarskim sejmiku
 

Mamy się czym pochwalić. Nasz Szczeciński Okręgowy Związek Żeglarski należy na tle kraju do najlepszych. Skupia w swoich szeregach blisko 3 tys. członków, zrzeszonych w 51 klubach, w tym w 16 w Szczecinie i 35 w terenie, w całym województwie. Mają też własny majątek Marinę Gocław oraz Hotel-Restaurację „Jachtową”. W ostatnich kilku latach, dzięki programowi „Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego” przybyło w dużej części nowych żeglarskich marin. - Mówił o tym podczas Sejmiku sprawozdawczo wyborczego, podsumowującą czteroletnią kadencję Zbigniew Zalewski, prezes szczecińskich żeglarzy.

Te dokonania to zasługa przede wszystkim ludzi, organizujących w mijającym roku 30 okręgowych imprez żeglarskich dla jachtów zatokowych i morskich oraz 20 w klasach olimpijskich i przygotowawczych. W naszym okręgu zorganizowano też regaty o randze mistrzostw świata oraz mistrzostw Europy i Polski. Mamy też swoich przyszłych olimpijczyków. Kacpra Ziemińskiego w klasie „Laser”, który jako pierwszy wśród polskich sportowców zakwalifikował się do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janerio oraz startującą w trudnej klasie „470” Agnieszkę Skrzypulec. Agnieszka startuje z załogantką Irminą Mrózek Gliszczynską i obie zakwalifikowały się do olimpiady po mistrzowskich regatach w Izraelu, które rozegrano kilka tygodni temu. Z tych regat Agnieszka przywiozła sympatyczny prezent - koszulkę z nazwą imprezy i numerem 1, gdyż po pierwszych wyścigach nasza załoga prowadziła w regatach. Obie załogi w klasach „Laser” i „470” reprezentują SEJK Pogoń.

Mamy też wiele imprez morskich rozgrywanych na Bałtyku. Należą do nich m.in. Regaty Unity Line oraz na Zalewie Szczecińskim i Kamieńskim oraz częściowo po morzu Regaty Etapowe.

Szczecin systematycznie pięknieje i mają w tym udział elementy żeglarskie jak n.p. nadodrzański bulwar z wmontowanymi w nawierzchnię tablicami upamiętniającymi żeglarskie wyczyny, przyrządy nawigacyjne, wreszcie naturalnej wielkości pomnik Ludomira Mączki, który stanął na nabrzeżu. Podobną aleję z wmontowanymi tablicami z nazwiskami żeglarzy ma także Nowe Warpno. Wielkim sukcesem zakończyła się lub dobiega końca budowa i modernizacja nowych marin od Gryfina nad jeziorem Dąbie i Zalewem Szczecińskim i Kamieńskim oraz morskich od Świnoujścia przez Dziwnów, Kołobrzeg i Darłowo. Na specjalne wyróżnienie zasługuje też nowa marina zbudowana częściowo na wyspie Grodzkiej oraz przy nabrzeżu Łasztowni, a także odbudowany nowy przybytek kultury - „Stara Rzeźnia”.

Wyjątkowo podniosłym akcentem Sejmiku było wręczenie przez Zbigniewa Kosiorowskiego, członka ZG PZŻ Michałowi Jósewiczowi medalu „Zasłużonego Działacza Żeglarstwa Polskiego". Były także medale „70-lat Żeglarstwa Polskiego na Pomorzu Zachodnim”, które otrzymali: Janusz Charkiewicz, Zbigniew Kosiorowski, Zygmunt Kowalski, Robert Siluk, Andrzej Gedymin, Lech Łucki, Marek Czasnojć, Ewa Kukian, Michał Jósewicz, Tadeusz Styżej i Antoni Brancewicz.

Były także inne wyróżnienia. Piotr Stelmarczyk wręczył puchar za pierwsze miejsce w kategorii regat morskich organizatorom regat Unity Line Katarzynie Antoń i Monice Janiszewskiej. Za pierwsze miejsce w grupie open za organizację 51 Etapowych Regat Turystycznych puchar otrzymał Zbigniew Zalewski oraz za pierwsze miejsce w kategorii najliczniejszej reprezentacji klubowej w regatach w sezonie 2015 puchar dla JK AZS otrzymał Witold Zdrojewski.
Podczas Sejmiku zatwierdzono również zmiany dostosowujące Statut Związku do tendencji ogólnopolskich. W kolejnych punktach głosowano nad wnioskiem o absolutorium dla Zarządu, które przeszło znaczną większością głosów oraz wybierano członków nowych władz.

Prezesem zachodniopomorskich żeglarzy na nową czteroletnią kadencję znaczą większością głosów wybrany został ponownie Zbigniew Zalewski. W skład Zarządu weszli: Andrzej Armiński, Janusz Charkiewicz, Mieczysław Ircha Ircha, Zbigniew Jagniątkowski, Jacek Kierzek, Tadeusz Kubiak, Wiesław Seidler i Patryk Zbroja. W Komisji Rewizyjnej znaleźli się: Ryszard Czechowski, Roman Drozdowski, Andrzej Górajek, Paweł Ryżewski i Leszek Wojciechowski. W Sądzie Koleżeńskim są: Zbigniew Andruszkiewicz, Maciej Korek i Zygmunt Kowalski.

Po ogłoszeniu wyników wyborów i ukonstytuowaniu się nowych władz obrady zakończono.

Tekst i foto: AG

Na zdjęciu: Wyróżnieni Medalami 70-lecia Żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim.

Na zdjęciu: Agnieszka Skrzypulec zdobyła podczas regat w Izraelu nominację do Igrzysk Olimpijskich. Koszulkę z nr 1 zdobytą podczas tych regat wręczyła prezesowi Zbigniewowi Zalewskiemu.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ