Niedziela 17 października 2021r. 
REKLAMA

Pierwsza Polka opłynęła świat non stop

Data publikacji: 2019-04-29 00:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-13 20:27
Pierwsza Polka opłynęła świat non stop
Joanna Pajkowska i Andrzej Armiński, kapitan jachtowy, konstruktor jachtów i żeglarz.  

W niedzielę rano (28 kwietnia) Joanna Pajkowska powróciła na pokładzie "Fanfana" z samotnego rejsu non stop dookoła świata! Rejs zakończyła w Plymouth po 218 dniach. Jako pierwsza Polka opłynęła kule ziemską bez zawijania do portu.

Końcowy odcinek rejsu Asi odbywał się w sztormie, który jednak nieco łagodniał. „Nie jest źle, dużo lepiej niż było w poniedziałek. Wieje do 36 węzłów, fale nie takie wielkie.” – pisała Asia.

Prognozy przewidywały bardzo silny sztorm, z wiatrem w porywach do 70 węzłów, na piątek/sobotę rano na wejściu do Kanału La Manche, na szczęście ten niż przesuwał się bardziej na północ, i Asia donosiła w piątek rano: „Już nie zwalniam, ten niż z południowej Irlandii przesuwa się bardziej na N, u mnie ma być "tylko" 36 węzłów w porywach. Wczoraj, czwartek, nie było źle, dużo lepiej niż w ostatni poniedziałek. Upały się skończyły, mokro i zimno. Piątek rano, poniżej 300 mil do Plymouth. Niedziela rano bardzo prawdopodobna.”

Jak przypominają Aleksander Nebelski (mąż żeglarki) oraz Cezary Spigarski, w latach 2008-2009 Polska opłynęła już samotnie świat dookoła, inną trasą, z Panamy na zachód i do Panamy, w 198 dni. Wówczas żeglowała 8,5-metrową łódką "MantraASIA", zaprojektowaną i zbudowaną przez Andrzeja Armińskiego. Rejs był zaplanowany jako non-stop, jednak silny sztorm koło Przylądka Dobrej Nadziei zmusił Asię do szukania schronienia w Port Elizabeth.

Tym razem żeglarka podjęła próbę na jachcie „Fanfan” – jest to 40-stopowa (12.18m) aluminiowa łódka, zaprojektowana i wybudowana na regaty OSTAR, w latach 80-tych XX w. Jacht udostępnił Asi niemiecki żeglarz Uwe Röttgering; oboje razem wygrali na nim w 2017 roku słynne transatlantyckie regaty dwuosobowe TWOSTAR. Polka wypłynęła w ten samotny rejs 23 września 2018, właśnie z Mayflower Marina w Plymouth w Anglii, gdzie w niedzielę (28 bm.) została powitana. 

Być może w połowie maja J. Pajkowska odwiedzi Świnoujście, Trzebież i Szczecin. 

(isz)

Fot. Wiesław Seidler

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Marek
2019-05-13 20:23:00
Wiesiu drogi, jak cos piszesz to po prostu sprawdz zanim cos opublikujesz :) Asia z Uwe wygraki OSTAR w Double na jachcie "Rote 66" . To zupelnie inny jacht klasy Open 40 konstrukcji Owena Clarka. Na nim Uwe startowal tez w naszych Regatach "Poloneza" Wracajac do rejsu Asi po mecie w Anglii po 216 dniach Asia zakonczyla rejs w niedziele o 9 rano w marinie Kroslin jedyne 2 godziny jazdy od Szczecina. Gdyby nie nasza, skromna 5 osobowa ekipa przyjaciol zeglarzy nie byloby komu Asi cum odebrac. Dzialaczy ZOZŻ, dziennikarzy, reprezentantow klubow kapitanow, samotnikow czy bractwa wybrzeza oczywiscie nie bylo. Widac za daleko :)
Marek
2019-05-13 19:59:59
W sobote o 9 rano Asia zakonczyla swoj rejs w pobliskim Kroslinie. Tu stacjonuje "Fan_Fan" i tu dzisiaj przekazuje jacht wlascicielowi Uwe Rottingerowi. Gdyby nie nasza skromna 5 osobowa ekipa przyjaciol zeglarzy nie byloby komu cum od Asi odebrac. Wnioski mozna sobie samemu wyciagnac :)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ