wtorek, 28 stycznia 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > Żagle > Pierwsza Polka opłynęła świat non stop

Pierwsza Polka opłynęła świat non stop

Pierwsza Polka opłynęła świat non stop
Data publikacji: 2019-04-29 00:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-13 20:27
Wywietleń: 1952 388214

W niedzielę rano (28 kwietnia) Joanna Pajkowska powróciła na pokładzie "Fanfana" z samotnego rejsu non stop dookoła świata! Rejs zakończyła w Plymouth po 218 dniach. Jako pierwsza Polka opłynęła kule ziemską bez zawijania do portu.

Końcowy odcinek rejsu Asi odbywał się w sztormie, który jednak nieco łagodniał. „Nie jest źle, dużo lepiej niż było w poniedziałek. Wieje do 36 węzłów, fale nie takie wielkie.” – pisała Asia.

Prognozy przewidywały bardzo silny sztorm, z wiatrem w porywach do 70 węzłów, na piątek/sobotę rano na wejściu do Kanału La Manche, na szczęście ten niż przesuwał się bardziej na północ, i Asia donosiła w piątek rano: „Już nie zwalniam, ten niż z południowej Irlandii przesuwa się bardziej na N, u mnie ma być "tylko" 36 węzłów w porywach. Wczoraj, czwartek, nie było źle, dużo lepiej niż w ostatni poniedziałek. Upały się skończyły, mokro i zimno. Piątek rano, poniżej 300 mil do Plymouth. Niedziela rano bardzo prawdopodobna.”

Jak przypominają Aleksander Nebelski (mąż żeglarki) oraz Cezary Spigarski, w latach 2008-2009 Polska opłynęła już samotnie świat dookoła, inną trasą, z Panamy na zachód i do Panamy, w 198 dni. Wówczas żeglowała 8,5-metrową łódką "MantraASIA", zaprojektowaną i zbudowaną przez Andrzeja Armińskiego. Rejs był zaplanowany jako non-stop, jednak silny sztorm koło Przylądka Dobrej Nadziei zmusił Asię do szukania schronienia w Port Elizabeth.

Tym razem żeglarka podjęła próbę na jachcie „Fanfan” – jest to 40-stopowa (12.18m) aluminiowa łódka, zaprojektowana i wybudowana na regaty OSTAR, w latach 80-tych XX w. Jacht udostępnił Asi niemiecki żeglarz Uwe Röttgering; oboje razem wygrali na nim w 2017 roku słynne transatlantyckie regaty dwuosobowe TWOSTAR. Polka wypłynęła w ten samotny rejs 23 września 2018, właśnie z Mayflower Marina w Plymouth w Anglii, gdzie w niedzielę (28 bm.) została powitana. 

Być może w połowie maja J. Pajkowska odwiedzi Świnoujście, Trzebież i Szczecin. 

(isz)

Fot. Wiesław Seidler

Pierwsza Polka opłynęła świat non stop

Komentarze

Marek
Wiesiu drogi, jak cos piszesz to po prostu sprawdz zanim cos opublikujesz :) Asia z Uwe wygraki OSTAR w Double na jachcie "Rote 66" . To zupelnie inny jacht klasy Open 40 konstrukcji Owena Clarka. Na nim Uwe startowal tez w naszych Regatach "Poloneza" Wracajac do rejsu Asi po mecie w Anglii po 216 dniach Asia zakonczyla rejs w niedziele o 9 rano w marinie Kroslin jedyne 2 godziny jazdy od Szczecina. Gdyby nie nasza, skromna 5 osobowa ekipa przyjaciol zeglarzy nie byloby komu Asi cum odebrac. Dzialaczy ZOZŻ, dziennikarzy, reprezentantow klubow kapitanow, samotnikow czy bractwa wybrzeza oczywiscie nie bylo. Widac za daleko :)
2019-05-13 20:23:00
Marek
W sobote o 9 rano Asia zakonczyla swoj rejs w pobliskim Kroslinie. Tu stacjonuje "Fan_Fan" i tu dzisiaj przekazuje jacht wlascicielowi Uwe Rottingerowi. Gdyby nie nasza skromna 5 osobowa ekipa przyjaciol zeglarzy nie byloby komu cum od Asi odebrac. Wnioski mozna sobie samemu wyciagnac :)
2019-05-13 19:59:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie