Krótkim stwierdzeniem, że był to dobry rok dla szczecińskiego żeglarstwa, można podsumować obrady sejmiku.
Prezes Zbigniew Zalewski w obszernym wystąpieniu mówił o dokonaniach związanych ze szczecińskim żeglarstwem, które miały wpływ na jego rozwój. Przypomnijmy pokrótce, że Agnieszka Skrzypulec wraz z załogantką Irminą Mrózek Gliszczyńską, nasze czołowe żeglarki SEJK Pogoń i z Chojnic zostały najwyżej utytułowanymi krajowymi żeglarkami sportowymi 2017 roku oraz po raz drugi - Najlepszymi Sportowcami Ziemi Szczecińskiej po udanych występach na olimpiadzie zdobyły mistrzostwo świata w kl. „470” i z sukcesami walczą w regatach pucharowych. W dalekich wokółziemskich rejsach pozostają aktualnie trzy zachodniopomorskie jachty - „Sputnik III", „Wassyl", i „Puffin II", a na Karaibach jest żaglowiec „Fryderyk Chopin”. Fundacja Port Jachtowy Trzebież rozpoczęła prace związane z uruchomieniem portu jachtowego w Trzebieży.
Udany był kolejny udział szczecińskiej młodzieżowej reprezentacji w edycji wielkich regat The Tall Ships Races 2017, z drugim miejscem „Daru Szczecina”. Bez wątpienia największą imprezą plenerową w kraju, i jedną z największych w skali Europy i świata, był także czwarty już wielki szczeciński finał tych regat z udziałem żeglarzy i gości z całego świata. Ważnym dla naszego środowiska żeglarskiego, i dla miasta, było oddanie do eksploatacji Mariny Miejskiej na Wyspie Grodzkiej. Żegluga Szczecińska, gospodarz obiektu zaprasza na miejską Inaugurację Sezonu 2018, 5 maja. Zmienił się też cały teren historycznej Łasztowi, który staje się ozdobą morskiego Szczecina. Doskonale działa tam odbudowana Stara Rzeźnia, obecne Centrum Kultury Euroregionu. a po całkowitej modernizacji bulwar na Nabrzeżu Starówka wybrany został najlepszą przestrzenią publiczną 2017 w Polsce! Następnym „rodzynkiem” będzie Centrum Nauki Morskiej, gdzie – miejmy nadzieję – znajdzie się też miejsce na żeglarstwo.
W ogólnopolskiej rywalizacji sportowej dzieci i młodzieży w żeglarstwie sportowym nasze województwo klasyfikowane jest na 5. miejscu w Polsce, a w rankingu najlepszych klubów żeglarskich SEJK POGOŃ zajmuje pierwsze miejsce, UKS BARNIM Goleniów drugie, a Jacht Klub Koszalin trzecie.
W 2017 r. w naszym województwie zorganizowano 25 imprez sportowych o randze od okręgowych do międzynarodowych. Wysoka ocena tych regat przyczyniła się do tego, że w Brukseli przyznano Polsce organizację Mistrzostw Europy w klasach „Laser Standard” i „Laser Radial”, które odbędą się w 2019 roku w Dziwnowie, co jest sukcesem Polski, władz Dziwnowa i naszego okręgu.
Dotychczasowy dorobek i ugruntowana dobra pozycja pozwalają na optymistyczne prognozy co do tegorocznego sezonu i przyszłości naszego okręgu.
Andrzej Gedymin
Fot. Dariusz R. Janowski