Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego na potrzeby społeczne. Nowe karetki pogotowia

Data publikacji: 14 grudnia 2020 r. 18:37
Ostatnia aktualizacja: 14 grudnia 2020 r. 19:44
Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego na potrzeby społeczne. Nowe karetki pogotowia
 

W dobie siejącego zdrowotne spustoszenie koronawirusa, oczy zatrwożonych mieszkańców województwa zachodniopomorskiego skierowane są w stronę służby zdrowia. Szczególne oczekiwania mają wobec ratowników medycznych pracujących w strukturach Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Liczą na to, że gdy zajdzie taka potrzeba, szybko znajdą się przy osobie potrzebującej pomocy, i że będą dysponowali sprzętem, który zwiększy szanse chorego na przeżycie.

O tym, jak potrzebną misję realizuje WSPR w Szczecinie, świadczą statystyki. W ubiegłym roku karetki opuszczały swoje bazy ponad 170 tys. razy, przejeżdżając w sumie 4 mln kilometrów. Od chwili, gdy świat opanowała pandemia, wyjazdów tych jest znacznie więcej. Zachodniopomorskie Pogotowie Ratunkowe dysponuje obecnie 143 specjalistycznymi pojazdami. Większość karetek i pracujących w nich zespołów medycznych zaangażowanych jest w walkę z COVID-19.

– Nowoczesne, sprawne ambulanse pozwalają naszym zespołom ratownictwa medycznego na szybkie dotarcie do pacjentów potrzebujących pomocy. Dlatego tak ważny jest dla nas odpowiedni tabor, wyposażony w specjalistyczny sprzęt służący do ratowania ludzkiego życia. W czasie pandemii wykorzystujemy większą liczbę ambulansów, ponieważ aktualnie oprócz 82 karetek funkcjonujących w systemie, mamy także 17 ambulansów przeznaczonych do przewozu pacjentów zakażonych koronawirusem, 5 karetek wymazowych oraz 5 karetek komercyjnych – mówi Roman Pałka, dyrektor WSPR w Szczecinie.

Dyrektor nie ukrywa, że cieszy się ze zwiększenia podległej mu floty. Mowa o czterech nowych ambulansach, których pozyskanie było możliwe dzięki unijnym funduszom zarezerwowanym na walkę z COViD-19. Środki na ich zakup przydzielił Urząd Marszałkowski w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego. Mowa o doskonale wyposażonych, fabrycznie nowych karetkach marki Mercedes-Benz. Mają one na swoich pokładach defibrylator, respirator, ssak akumulatorowy i pompę infuzyjną. Na wyposażeniu karetek są też krzesła transportowe i platformy do mechanicznego ucisku klatki piersiowej. Każdy z czterech pojazdów kosztował 650 tys. zł. Z Regionalnego Programu Operacyjnego, a konkretnie w oparciu o działanie 7.7, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego dostała 5 mln zł. Poza wspomnianymi ambulansami zakupiono środki ochrony osobistej oraz doposażono sprzętem medycznym starsze karetki. Zdecydowano, że nowe pojazdy będą ratowały ludzkie zdrowie i życie w rejonie Polic, Goleniowa, Gryfic oraz Gryfina.

– Wsłuchując się w głos wirusologów, którzy na jesień przewidywali drugą falę zachorowań na COViD-19, już w lipcu zdecydowaliśmy o przeznaczeniu kolejnych unijnych funduszy na walkę z koronawirusem. Ze środków skorzystało w sumie 27 placówek medycznych w regionie, w tym także zachodniopomorskie pogotowie. WSPR zdecydowała o nabyciu nowych ambulansów. To szczególnie ważny zakup, bo w dobie koronawirusa ratownicy medycznymi spieszą z pomocą dużo częściej. Karetki są w ruchu całą dobę, a dodatkowo bardzo często są poddawane dekontaminacji – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Nowe ambulanse będą się wyróżniały spośród innych nie tylko najnowocześniejszym wyposażeniem, ale również swoim kolorem. Wszystkie są żółte. To nowość, która z czasem stanie się standardem. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia wszystkie pojazdy funkcjonujące w ramach Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego mają mieć docelowo karoserie w takich właśnie kolorach. Jako datę końcową zmiany barw i wprowadzenia nowego oznakowania wyznaczono 2028 rok.  ©℗

(pw)

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA