POBIERZ CAŁY NUMER "WIADOMOŚCI SZCZECIN"
500+ w Szczecinie
Rządowy program wchodzi w życie 1 kwietnia 2016 roku.
Od tego momentu będzie można składać wnioski o przyznanie świadczenia. W Szczecinie przygotowano siedem punktów przyjmowania dokumentów.
Kto otrzyma świadczenie?
W Szczecinie według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uprawnionych jest ok. 26 300 dzieci, a świadczenie otrzymają rodzice i opiekunowie prawni lub faktyczni do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Pieniądze zostaną przyznane niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dziecko.
Kryterium dochodowe obowiązywać będzie przy świadczeniu przyznanym na pierwsze dziecko (jedyne lub najstarsze dziecko w rodzinie w wieku do ukończenia 18 roku życia) jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę:
– nie przekracza kwoty 800 zł
lub
– 1200 zł jeśli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne.
***
Alert Szczecin
Działa od końca września 2014 roku i stał się ważnym i chętnie wykorzystywanym narzędziem przez mieszkańców miasta.
Głównym powodem wprowadzenia systemu była troska i dbałość o miasto oraz umożliwienie i usprawnienie komunikacji z mieszkańcami, którzy często nie wiedzieli gdzie i komu zgłosić nieprawidłowości w funkcjonowaniu miasta.
Do końca 2005 roku zgłoszono ponad 5.500 spraw, które najczęściej dotyczyły problemów związanych z gospodarką odpadami, m.in. zgłoszenie dzikich wysypisk śmieci, spraw drogowych, np. dziury w jezdniach, chodnikach czy komunikacji miejskiej, infrastruktury miejskiej, parkowania pojazdów, zieleni miejskiej.
Przypomnijmy jak działa Alert:
– Aplikacja jest bezpłatna i przeznaczona dla użytkowników urządzeń z systemem Android oraz iOS,
– Do systemu można się zarejestrować lub dodać zgłoszenie anonimowo,
– Alert należy przesłać uzupełniając opis słowny zdjęciem i dokładną lokalizacją GPS, to ułatwia sprawne podjęcie działań przez służby miejskie,
– Istnieje też możliwość ręcznego dodawania lokalizacji za pośrednictwem mapy, monitorowania procesu wysyłania przeglądania nadanych alertów oraz przebieu ich realizacji.
***
Czynsze w jednym miejscu
Dział „Czynsze Media” w strukturach ZBiLK funkcjonuje od marca 2016. Jego celem jest efektywniejsza obsługa mieszkańców ZBiLK-owskich lokali komunalnych.
Pozwoli na to tworzone obecnie Biuro Obsługi Interesantów, który rozpoczyna działalność w kwietniu.
W Dziale „Czynsze Media” przy ul. Jagiellońskiej 33 mieszkańcy między innymi:
• podpiszą, przedłużą, aneksują umowę najmu,
• wypełnią i złożą wniosek o obniżkę czynszu,
• poznają składowe comiesięcznych opłat,
• poinformują ZBiLK o zameldowaniu lub wymeldowaniu lokatorów,
• poznają stan zaległości i saldo konta czynszowego,
• zapoznają się z rozliczeniami mediów
• dowiedzą się o możliwościach wyjścia z zadłużenia w początkowym stadium jego powstawania (tzw. windykacja I stopnia).
***
Dla wszystkich
51 Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT rozpocznie się 15 i potrwa do 24 kwietnia.
„Małe formy” są coraz bardziej umowne, ale nie zmienia się jedno – zaprosiliśmy spektakle interesujące, ważne, różnorodne. Szczecińska publiczność zdążyła się już jednak przyzwyczaić do tego, że festiwal KONTRAPUNKT to nie tylko konkurs, lecz także szereg różnorodnych propozycji: prezentacji, spotkań, wystaw, koncertów – mówi Anna Garlicka, dyrektor festiwalu KONTRAPUNKT.
W bogatym programie festiwalu każdy może znaleźć propozycję właśnie dla siebie, poczynając od Małego Kontrapunktu adresowanego do najmłodszych widzów, kończąc na widowisku plenerowym.
***