Trwa druga edycja akcji „Misja Dzieci – Szczecin bez śmieci”. Zainaugurowały ją „maluchy” ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Henryka Sienkiewicza przy ulicy Królowej Jadwigi.
W ramach tej akcji najmłodsi wraz z opiekunami oraz urzędnikami, sprzątają pobliskie parki, podwórka osiedlowe, skwery czy place zabaw.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 uporządkowali okolice swojej szkoły, a dokładniej podwórko znajdujące się przy ulicy Langiewicza oraz skwer przy ulicy Narutowicza. Przez kilka godzin zebrali ponad 120 kilogramów odpadów, w tym: gazety, kartony, plastikowe butelki, puszki po napojach, stare wykładziny i ubrania, szklane słoiki i butelki, opony rowerowe. Odpady, w ramach umowy na sprzątanie dzikich wysypisk, zabrane zostały przez firmę Sita Jantra, a najmłodsi otrzymali drobne upominki.
W sprzątaniu miasta uczestniczyli już także uczniowie ze Szkół Podstawowych nr 55, 56 i nr 14 oraz maluchy z Przedszkola Niepublicznego Literackiego z ulicy Podhalańskiej.
Wciąż mogą zgłaszać się do udziału w projekcie kolejne placówki oświatowe. Nauczyciele czy wychowawcy swój akces mogą zgłosić u Sandry Richert, koordynatora akcji z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska z Urzędu Miasta, pod numerem telefonu: 91 424 58 83 lub mailowo – srichert@um.szczecin.pl. Wówczas ustalony zostanie termin, godziny czy miejsce do uporządkowania.
Akcja „Misja Dzieci – Szczecin bez śmieci” zorganizowana po raz pierwszy w 2015 r. cieszyła się ogromną popularnością. Zaangażowały się 23 placówki oświatowe, a wzięło w niej udział 950 dzieci z placówek wsparcia, przedszkoli, podstawówek oraz gimnazjum, które zebrały ponad 2000 kilogramów odpadów.
Tegoroczny projekt realizowany będzie do października.
Początek „zielonego” i już rekord!
Tylko w pierwszym tygodniu odbioru zielonych odpadów właściciele domów przekazali aż 125 ton tego rodzaju odpadów.
W porównaniu do roku ubiegłego wzrost wyniósł blisko 100 procent!
W pierwszym tygodniu 2015 roku odebrano 64 tony odpadów.
Odbiór zielonego – tak jak w latach ubiegłych – odbywać się będzie do końca listopada, po weekendzie, w pierwszych dniach każdego tygodnia.
Pamiętajmy!
W dniu odbioru pojemniki powinny być udostępnione firmom wywozowym.
W zabudowie jednorodzinnej warunkiem korzystania z usługi jest wyposażenie nieruchomości w pojemniki koloru brązowego o pojemności 120 lub 240 l. i zgłoszenie woli korzystania z usługi do gminy (nie muszą tego robić osoby, które zrobiły to w ubiegłych latach).
Więcej szczegółów na temat sposobów zgłaszania przez właścicieli nieruchomości jednorodzinnych chęci korzystania z tej usługi można znaleźć na stronie.
www.ecoszczecin.pl.