czwartek, 22 sierpnia 2019.
Strona główna > Akcje Kuriera > Szkolny Pulitzer > Potrzebne lampy i dobra droga

Potrzebne lampy i dobra droga

Potrzebne lampy i dobra droga
Data publikacji: 2017-10-05 11:58
Ostatnia aktualizacja: 2017-12-21 13:20
Wywietleń: 2281 295121

Jak zauważył wójt na konferencji prasowej, sprawy związane z najbliższym otoczeniem mieszkańców są dla niego najważniejsze.

My też jesteśmy mieszkańcami gminy, dlatego próbujemy podpowiedzieć wójtowi, co naszym zdaniem należałoby w niej zmienić.

Lampy na orliku

Nasz kolega redakcyjny, Jakub Ligęza, zapytał na konferencji prasowej o możliwość zamontowania lamp na boisku sportowym w Granowie. Okazało się, że taki postulat zgłaszali w ostatnim czasie również radni. Nic dziwnego, bo w okresie jesiennym, kiedy szybko robi się ciemno, oświetlenie boiska jest konieczne.

Wójt dr Bogdan Wojciech Brzustowicz poinformował nas, że działania w tym kierunku są już podejmowane. Jedną z pierwszych miejscowości, która otrzyma oświetlenie boiska, będzie Kaszewo. Przy oświetlaniu każdego boiska planuje się wykorzystać lampy solarne i ogniwa fotowoltaiczne, dające światło z energii słonecznej. Dzięki temu koszty energii będą ograniczone. W tradycyjnym oświetleniu energia jest droga. Pierwsza lampa ma zostać zamontowana przy zespole rekreacyjno-sportowym w Kaszewie.

Sprawdziliśmy. W Kaszewie przystąpiono do budowy oświetlenia. Na swoje lampy czeka teraz w kolejce boisko w Granowie.

Droga Słonice – Raków

Marcel Juszczak, dziennikarz „Pogodnej”, a jednocześnie mieszkaniec Rakowa, poruszył bardzo ważną sprawę. Codziennie jeździ do szkoły drogą, która wymaga modernizacji. Na sporym odcinku jest bardzo wąska, widoczność jest tam słaba na zakrętach, a przed wjazdem do Rakowa pobocze jest ciągle wymywane przez wodę.

Dowiedzieliśy się, że wójt zna ten problem, bo naprawy, które były wykonywane w poprzednich latach, okazały się nieskuteczne. Droga wymaga całościowej modernizacji, nowej nawierzchni asfaltowej. Jest to zadanie, którego koszt określono na kilka milionów złotych.

Choć jest to droga powiatowa, to gmina zabiega, aby była naprawiana. Sprawa nie jest łatwa, ponieważ powiat Choszczno niedawno w naszej gminie przeprowadził całościową modernizację innej drogi, ze Słonic do Objezierza.

Problem Marcela nie jest tylko problemem mieszkańców Rakowa, ale wszystkich, którzy korzystają z tej drogi. Nasz kolega postanowił przeprowadzić sondę uliczną wśród starszych i młodszych mieszkańców wsi. Jej uczestnikom zadał pytanie: „Czy popierasz modernizację drogi prowadzącej ze Słonic do Rakowa?”.

Zapytał 14 kobiet, 35 mężczyzn i 24 uczniów. Wszyscy odpowiedzieli, że popierają.

Wyniki sondy nie różnią się od stanowiska Marcela. Droga wymaga naprawy. Na jej remoncie zależy dorosłym mieszkańcom i młodzieży. Nic dziwnego, lepsza droga to przyjemniejsza i bezpieczna jazda samochodem lub rowerem. Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie to najpilniejsza droga do modernizacji.

Kacper LIGĘZA, kl. VIb

Fot. Sandra ŻUK

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Nekrologi

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie