sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Akcje Kuriera > Szkolny Pulitzer > Największa wartość świąt

Największa wartość świąt

Największa wartość świąt
Data publikacji: 2015-12-22 14:26
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-22 14:26
Wywietleń: 1574 68428

Bogato zdobione wystawy, piękne, kolorowe błyskotki, najnowsze zabawki reklamowane przez media, wystawna choinka, na drzewach różnobarwne świecidełka - oto ogólny obraz świąt, przychodzący na myśl. Co nam się z nimi kojarzy? Pierniczki, choinka, gwiazdka, ozdoby, a przede wszystkim… prezenty! Bo kto by ich nie chciał?
I tu zaczyna się problem. Święta miały łączyć ludzi, pozwalać im na to, by zebrali się razem w rodzinnej i przyjemnej atmosferze. Wspólne przygotowania, wybieranie zielonego drzewka, życzenia i jakiś drobiazg na prezent, dla uciechy, zwłaszcza dla młodszych. Jednak coś po drodze poszło nie tak, bo rodzinną atmosferę zastępuje rywalizacja o to, kto przy stole pojawi się lepiej i bardziej bogato ubrany, kto ma lepsze osiągnięcia na tle zawodowym, kto i gdzie wyjechał na wakacje (i jak daleko), a przede wszystkim - kto kupił lepszy i droższy prezent. Otóż to, miły gest, jakim miał być podarunek, zmienił się w atrybut zażartej walki o względy i chęć pokazania, kogo stać na więcej. Mało kogo zadowoli dziś prezent zrobiony własnoręcznie. Osoba, która go otrzyma, raczej wykrzywi usta i pomyśli: czemu to nie nowa biżuteria lub kluczyki od nowego auta, bo czyż nie o to chodzi?
Nie. Nie o to. Ludzie zaczęli mylić przyjemną tradycję i dobrowolny gest z chorym wyścigiem pod hasłem „kto jest lepszy” i z obowiązkiem. W zapomnienie poszły dawne wartości, zastępując chłodem ciepło, kojarzące się ze świętami. Sztywne gesty, nieszczere życzenia i marzenie, by wrócić już do siebie.
Niestety, tak dzieje się coraz częściej. Jednak na szczęście są jeszcze osoby, którym „pieniądze mózgu nie przeżarły”, które nadal cenią sobie dawne wartości. Dla nich święta są czasem, który pozwala nacieszyć się bliskością najukochańszych osób. 
I to jest właśnie największa wartość świąt – uczucia. Bo cóż z tego, że dostanie się najpiękniejszy i najdroższy prezent, jeśli będzie on podarowany ot tak, na odczepnego, byleby tylko był i zastąpił normalne, ludzkie uczucia, których tak brakuje.
Sandra GARNCZAREK
Parasol
Zespół Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie

Fot.: b.t.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy