piątek, 10 lipca 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > Szkolny Pulitzer > Finał konkursu Szkolny Pulitzer 2018. Laureaci w Centrum Dialogu „Przełomy”

Finał konkursu Szkolny Pulitzer 2018. Laureaci w Centrum Dialogu „Przełomy” [GALERIA]

Finał konkursu Szkolny Pulitzer 2018. Laureaci w Centrum Dialogu „Przełomy”
Data publikacji: 2018-10-16 17:07
Ostatnia aktualizacja: 2018-10-17 00:30
Wywietleń: 2158 356675

We wtorek (16 października) w Centrum Dialogu Przełomy ogłosiliśmy wyniki stałego konkursu „Szkolny Pulitzer”, organizowanego od osiemnastu lat przez „Kurier Szczeciński” dla gazetek szkolnych województwa zachodniopomorskiego. Główne nagrody jury przyznało w tym roku gazetkom: „Żaczek” ze Szkoły Podstawowej w Dobrzanach, „Rozwiń Żagle” ze Szkoły Podstawowej w Lubczynie, „Głos Budy” z Gimnazjum w Resku i „Pewniak” z Zespołu Szkół w Łobzie. Na finałowe spotkanie zaprosiliśmy przedstawicieli czternastu gazetek. Przyjechała też grupa uczniów z Choszczna ze swoimi kolegami z brandenburskiego Fürstenwalde.

W tegorocznej edycji konkursu „Szkolny Pulitzer” uczestniczyło mniej gazetek niż zazwyczaj. Dominowały gazetki redagowane przez uczniów szkół podstawowych, znacznie mniej zgłosiło się gazetek gimnazjalnych i licealnych.

Po raz pierwszy finałowe spotkanie odbyło się w Muzeum Narodowym – Centrum Dialogu „Przełomy”. Po wystawie stałej młodych dziennikarzy oprowadzała Agnieszka Kuchcińska, wieloletnia znakomita dziennikarka, pomysłodawczyni i kierowniczka „Przełomów”, współautorka wystawy stałej. Z wielką uwagą słuchali jej opowieści o powojennych dziejach Szczecina, zwłaszcza o wydarzeniach lat 1945, 1956, 1970, 1980 i 1988.

Następnie uczestniczyli w otwarciu wystawy, poświęconej 12. Pułkowi Ułanów Podolskich, przygotowanej przez ppłk. rez. Ryszarda Wietrzychowskiego, prezesa Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich, i znanego kolekcjonera Mirosława Borowskiego. Poznali oryginalne dokumenty, zdjęcia i pamiątki, Order Orła Białego i ordery Virtuti Militari, wysłuchali opowieści o 200-letniej historii pułku, jego żołnierzach i walkach m.in. pod Monte Cassino. Długo rozmawiali z obecnym na wernisażu Zbigniewem Piaseckim, byłym powstańcem warszawskim o pseudonimach „Czekolada” i „Różycki”, harcerzem Szarych Szeregów, żołnierzem Armii Krajowej.

Działalności Centrum Dialogu „Przełomy” poświęcona była konferencja prasowa z Agnieszką Kuchcińską. Pytań było bardzo dużo. Młodzi dziennikarze pytali o to, kto je wymyślił i dlaczego, kto zaprojektował budynek, ilu gości je odwiedza, jaki jest jego budżet. Chwalili wystawę stałą. Mówili, że dowiedzieli się na niej bardzo dużo.

Wszystkie redakcje otrzymały następnie dyplomy nominacyjne do nagród głównych i upominki od Instytutu Pamięci Narodowej. Nagrody główne wręczał redaktor naczelny „Kuriera Szczecińskiego” Tomasz Kowalczyk. W kategorii szkół podstawowych otrzymały je redakcje: „Żaczka” ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Dobrzanach i „Rozwiń Żagle” ze Szkoły Podstawowej  im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lubczynie, w kategorii gimnazjów – „Głosu Budy” z Gimnazjum im. Kazimierza Górskiego w Resku, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych – „Pewniaka” z Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Łobzie. Laureaci otrzymali również książki, ufundowane przez kuratorium oświaty, oraz paczki z cebulkami krokusów, które wręczali im promotorzy Krokusowej Rewolucji, Maria Myśliwiec i Sylwiusz Mołodecki. Wśród nagród były też darmowe bilety wstępu do Ogrodu Zoologicznego w Ueckermünde.

(b.t.)

Fot. Ryszard PAKIESER

ZOBACZCIE GALERIĘ ZDJĘĆ

 

Finał konkursu Szkolny Pulitzer 2018. Laureaci w Centrum Dialogu „Przełomy” Finał konkursu Szkolny Pulitzer 2018. Laureaci w Centrum Dialogu „Przełomy” Finał konkursu Szkolny Pulitzer 2018. Laureaci w Centrum Dialogu „Przełomy” Finał konkursu Szkolny Pulitzer 2018. Laureaci w Centrum Dialogu „Przełomy” Finał konkursu Szkolny Pulitzer 2018. Laureaci w Centrum Dialogu „Przełomy” Finał konkursu Szkolny Pulitzer 2018. Laureaci w Centrum Dialogu „Przełomy” Finał konkursu Szkolny Pulitzer 2018. Laureaci w Centrum Dialogu „Przełomy”

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie