Niedziela, 05 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Finał konkursu Szkolny Pulitzer 2018. Laureaci w Centrum Dialogu „Przełomy” [GALERIA]

Data publikacji: 16 października 2018 r. 17:07
Ostatnia aktualizacja: 17 października 2018 r. 00:30
Finał konkursu Szkolny Pulitzer 2018. Laureaci w Centrum Dialogu „Przełomy”
 

We wtorek (16 października) w Centrum Dialogu Przełomy ogłosiliśmy wyniki stałego konkursu „Szkolny Pulitzer”, organizowanego od osiemnastu lat przez „Kurier Szczeciński” dla gazetek szkolnych województwa zachodniopomorskiego. Główne nagrody jury przyznało w tym roku gazetkom: „Żaczek” ze Szkoły Podstawowej w Dobrzanach, „Rozwiń Żagle” ze Szkoły Podstawowej w Lubczynie, „Głos Budy” z Gimnazjum w Resku i „Pewniak” z Zespołu Szkół w Łobzie. Na finałowe spotkanie zaprosiliśmy przedstawicieli czternastu gazetek. Przyjechała też grupa uczniów z Choszczna ze swoimi kolegami z brandenburskiego Fürstenwalde.

W tegorocznej edycji konkursu „Szkolny Pulitzer” uczestniczyło mniej gazetek niż zazwyczaj. Dominowały gazetki redagowane przez uczniów szkół podstawowych, znacznie mniej zgłosiło się gazetek gimnazjalnych i licealnych.

Po raz pierwszy finałowe spotkanie odbyło się w Muzeum Narodowym – Centrum Dialogu „Przełomy”. Po wystawie stałej młodych dziennikarzy oprowadzała Agnieszka Kuchcińska, wieloletnia znakomita dziennikarka, pomysłodawczyni i kierowniczka „Przełomów”, współautorka wystawy stałej. Z wielką uwagą słuchali jej opowieści o powojennych dziejach Szczecina, zwłaszcza o wydarzeniach lat 1945, 1956, 1970, 1980 i 1988.

Następnie uczestniczyli w otwarciu wystawy, poświęconej 12. Pułkowi Ułanów Podolskich, przygotowanej przez ppłk. rez. Ryszarda Wietrzychowskiego, prezesa Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich, i znanego kolekcjonera Mirosława Borowskiego. Poznali oryginalne dokumenty, zdjęcia i pamiątki, Order Orła Białego i ordery Virtuti Militari, wysłuchali opowieści o 200-letniej historii pułku, jego żołnierzach i walkach m.in. pod Monte Cassino. Długo rozmawiali z obecnym na wernisażu Zbigniewem Piaseckim, byłym powstańcem warszawskim o pseudonimach „Czekolada” i „Różycki”, harcerzem Szarych Szeregów, żołnierzem Armii Krajowej.

Działalności Centrum Dialogu „Przełomy” poświęcona była konferencja prasowa z Agnieszką Kuchcińską. Pytań było bardzo dużo. Młodzi dziennikarze pytali o to, kto je wymyślił i dlaczego, kto zaprojektował budynek, ilu gości je odwiedza, jaki jest jego budżet. Chwalili wystawę stałą. Mówili, że dowiedzieli się na niej bardzo dużo.

Wszystkie redakcje otrzymały następnie dyplomy nominacyjne do nagród głównych i upominki od Instytutu Pamięci Narodowej. Nagrody główne wręczał redaktor naczelny „Kuriera Szczecińskiego” Tomasz Kowalczyk. W kategorii szkół podstawowych otrzymały je redakcje: „Żaczka” ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Dobrzanach i „Rozwiń Żagle” ze Szkoły Podstawowej  im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lubczynie, w kategorii gimnazjów – „Głosu Budy” z Gimnazjum im. Kazimierza Górskiego w Resku, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych – „Pewniaka” z Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Łobzie. Laureaci otrzymali również książki, ufundowane przez kuratorium oświaty, oraz paczki z cebulkami krokusów, które wręczali im promotorzy Krokusowej Rewolucji, Maria Myśliwiec i Sylwiusz Mołodecki. Wśród nagród były też darmowe bilety wstępu do Ogrodu Zoologicznego w Ueckermünde.

(b.t.)

Fot. Ryszard PAKIESER

ZOBACZCIE GALERIĘ ZDJĘĆ

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA