czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Akcje Kuriera > Szkolny Pulitzer > Aparacik na podnośni

Aparacik na podnośni [GALERIA]

Aparacik na podnośni
Data publikacji: 2016-10-14 13:25
Ostatnia aktualizacja: 2016-10-14 13:25
Wywietleń: 2970 161031

Dziennikarze „Aparacika”, gazetki redagowanej przez licealistów Ośrodka dla Dzieci Słabosłyszących im. Juliana Tuwima w Szczecinie (redaktor naczelna: Maja Kruk), ich koleżanki, koledzy, panie opiekunki – Aneta Żemojtel i Bogusława Matusiak-Zurbrugg, pan kierowca Radosław Puza oraz Szkolny Pulitzer wybrali się na wycieczkę do Niederfinow (1,5 godz. od Szczecina). Chcieli zobaczyć tam podnośnię statków na kanale Odra-Havela.

Powiedzieć trzeba: dwie podnośnie – starą, zbudowaną w 1934 r. i pracującą praktycznie bezawaryjnie do dziś, oraz nową, większą, której budowa już się kończy.

Podnośnia to maszyna wyjątkowa i wyjątkowo wielka. Przylega do zachodniego stoku wzgórz pradoliny Odry i jest częścią kanału Odra-Havela. Jego część zachodnia, biegnąca w stronę rzeki Haveli i Berlina, jest położona o 36 metrów wyżej niż część wschodnia, biegnąca w kierunku Odry i Szczecina. Podnośnia łączy obie części kanału. Jest w gruncie rzeczy potężną windą, dzięki której statki (barki, holowniki, jachty, statki pasażerskie) mogą swobodnie pokonywać różnicę poziomów między nimi, płynąc z Berlina do Szczecina i odwrotnie.

Redaktorzy „Aparacika” oraz ich przyjaciele zamustrowali na statek m/s Freiherr von Münchhausen II” i udali się w rejs do wnętrza podnośni, czyli do wielkiej wanny. Gdy statek do niej wpłynął, zostali razem z nim wywindowani 36 metrów w górę. Gdy już znaleźli się w górze, wypłynęli z podnośni i wpłynęli do górnej części kanału Odra-Havela. Po kilkuset metrach statek nawrócił, znów wpłynął do wanny i zostali zwindowani 36 metrów w dół.

Zobaczyli podnośnię od środka. W czasie rejsu oglądali pchacze i barki, które z niej korzystały (głównie polskie, choć podnośnia jest w Niemczech), słuchali opowieści o jej historii, zasadach działania, wydajności i o budowie nowej podnośni, z której będą mogły korzystać większe statki rzeczne, przewożące nawet 110 kontenerów.

Potem oglądali jeszcze podnośnię z zewnątrz. Teraz piszą o tym artykuły.

(b.t.)

Fot. b.t.

Aparacik na podnośni Aparacik na podnośni Aparacik na podnośni Aparacik na podnośni Aparacik na podnośni Aparacik na podnośni Aparacik na podnośni Aparacik na podnośni Aparacik na podnośni Aparacik na podnośni Aparacik na podnośni Aparacik na podnośni

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy