wtorek, 25 lutego 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > Przez granice > Umowy o naukę i pracę

Umowy o naukę i pracę

Umowy o naukę i pracę
Data publikacji: 2017-06-28 10:16
Wywietleń: 2133 272516

Dwudziestu młodych Polaków podpisało w połowie czerwca w Pasewalku umowy o naukę i pracę. Od września będą przez trzy lata uczyć się zawodu u pracodawców z Niemiec. To kolejna grupa młodych ludzi, którzy zdecydowali się na naukę zawodu za zachodnią granicą.

W zdobyciu niemieckich kwalifikacji od ponad pięciu lat pomaga młodym Polakom program edukacyjny „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen”. Jest to inicjatywa Urzędu Pracy w Pasewalku.

– Latem 2010 roku do naszego urzędu zgłosiła się firma, która zadeklarowała, że chce przyjąć na naukę uczniów z Polski – mówił podczas niedawnego spotkania Christian Justa, dyrektor Urzędu Pracy w Pasewalku. – I tak to się zaczęło. Dziś możemy pochwalić się współpracą z kilkudziesięcioma firmami i 120 uczestnikami programu – dodaje.

Uczestnicy programu będą od września uczyć się takich zawodów, jak: specjalista ds. handlu hurtowego i zagranicznego, pielęgniarka, asystentka stomatologiczna, logistyk, spedytor. Uczyć będą się przede wszystkim w firmach, a nie w szkole, bo niemieccy przedsiębiorcy stawiają na praktykę.

– Zdziwiło mnie, że uczymy się tylko tego, co jest faktycznie potrzebne do zawodu – mówi Kacper Górecki, kształcący się od roku w zawodzie monter izolacji termicznej. – Nie mamy żadnych dodatkowych skomplikowanych zagadnień, których później nie byłoby okazji wykorzystać.

Co roku spośród blisko setki zgłoszeń kwalifikuje się do programu mniej więcej jedna czwarta chętnych, głównie z województwa zachodniopomorskiego, lecz nie tylko. Młodych kuszą zarobki już w trakcie nauki, nieco starszych – możliwość stabilizacji. Wszystkich – szansa na zdobycie dobrze płatnego zawodu.

– Cieszę się, że uczniowie z Polski będą kształcić się u nas i pracować – mówiła podczas uroczystości Sandra Nachtweich, burmistrz Pasewalku. – Tym bardziej że mamy tak duże potrzeby na rynku kształcenia zawodowego.

Program edukacyjny „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” jest skierowany do osób zainteresowanych nauką zawodu i pracą w Niemczech. Uczniowie już w trakcie nauki otrzymują wynagrodzenie i są włączeni w system ubezpieczeń społecznych. Ci, którzy nie znają dostatecznie niemieckiego, korzystają z bezpłatnego intensywnego kursu.

(sz)

Fot. Cleveres Köpfchen

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

kondolencje

Sonda

Czy zakaz handlu w niedzielę jest dla Ciebie uciążliwy?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie