piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Akcje Kuriera > Przez granice > Odsłony muzyki polskiej

Odsłony muzyki polskiej

Odsłony muzyki polskiej
Data publikacji: 2016-02-25 11:42
Ostatnia aktualizacja: 2016-02-25 11:42
Wywietleń: 931 121233

Szczecińska Baltic Neopolis Orchestra zagra 24 marca w popularnym Radialsystem V w Berlinie, postindustrialnej „przestrzeni sztuki i idei” nad Szprewą. Jest też współorganizatorem koncertu, który wypełni muzyka polska. Jego termin jest wyjątkowo trafny. Berlin będzie w tym czasie miejscem międzynarodowej festiwalu muzyki współczesnej „maerz-musik”.

Koncert ma tytuł „MOZAIKA – Impresje – POLSKA”. Honorowym patronatem objął go maestro Krzysztof Penderecki. Będzie składał się z trzech odsłon.

W pierwszej (godz. 19) wystąpią laureaci głównych nagród Międzynarodowego Konkursu Kameralnego im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach: duet Marta Kowalczyk (skrzypce) i Łukasz Chrzęszczyk (fortepian) oraz „Orbis Quartet” z Salzburga w składzie: Tilman Hussla (skrzypce), Meike Lu Schneider (skrzypce), Kundri Lu Emma Schäfer (altówka), Martin Knörzer (wiolonczela). W programie są utwory Krzysztofa Pendereckiego (II Sonata na skrzypce i fortepian) i Grażyny Bacewicz (IV Kwartet smyczkowy).

Po kilkunastominutowej przerwie zacznie się odsłona druga (godz. 20.30). Zagrają w niej muzycy Baltic Neopolis Orchestra i Deutsche Oper Berlin. Jako solista wystąpi prof. Tomasz Tomaszewski (skrzypce), pierwszy koncertmistrz Deutsche Oper Berlin i koncertmistrz Baltic Neopolis Orchestra. W programie: „Koncert skrzypcowy” Andrzeja Panufnika, „Sinfonietta” Pawła Łukaszewskiego i wystrzałowa „Orawa” Wojciecha Kilara.

Wieczór zakończy odsłona trzecia (godz. 21.45). Wystąpią: Adam Bałdych (skrzypce), Paweł Tomaszewski (fortepian), Michał Kapczuk (kontrabas), Paweł Dobrowolski (perkusja), Karina Srocka (wokal), Łukasz Reks (wokal) i Baltic Neopolis Orchestra.

W programie jest „Mozaika – Impresje ” Adama Bałdycha, utwór skomponowany dla BNO w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie „Zamówienie kompozytorskie”.

„Mozaika – Impresje” to suita, inspirowana kulturami ludzi, którzy po drugiej wojnie światowej osiedlili się (zostali) na ziemiach zachodnich, w Zachodniopomorskiem, Lubuskiem, Dolnośląskiem: Polaków z różnych regionów, Żydów, Łemków, Niemców. Utwór jest „dialogiem z tymi kulturami, próbą wydobycia ich esencji i połączenia z współczesnymi technikami kompozytorskimi”. Łączy muzykę poważną, ludową, jazz, improwizację.

Partnerzy koncertu: Międzynarodowe Towarzystwo Beethovenowskie, Fundacja Współpracy Polsko- Niemieckiej, Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie , Radialsystem Berlin, Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Europejskie Forum Muzyki w Berlinie, Instytut Polski w Berlinie, boosey & hawks, Towarzystwo Niemiecko-Polskie Berlina i Brandenburgii, Województwo Zachodniopomorskie, Akademia Sztuki w Szczecinie.

Radialsystem (Holzmarktstr. 33) znajduje się w pobliżu Ostbahnhof. Bilety (20 euro, ulgowe 14 euro) można kupić poprzez stronę www.radialsystem.de lub w kasie Radialsystem. Rezerwacja telefoniczna: +49/30 288 788 588.

(b.t.)

Na zdj.: Radialsystem V nad Szprewą

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy