25 lat skończył Europejski Uniwersytet Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Uczy się tam prawie 6,5 tys. studentów, z czego 25 proc. spoza Niemiec, z 93 państw świata, w tym 641 Polaków, największa grupa. Viadrina specjalizuje się w badaniach europejskich, wschodnioeuropejskich, polonoznawczych, współpracuje z 250 uniwersytetami.
Powstała we Frankfurcie w 1506 r., w roku 1811 została przeniesiona do Wrocławia. 15 lipca 1991 r. powołano Europejski Uniwersytet Viadrina. - Zaczęto snuć nić, o której we Frankfurcie niemal zapomniano, i powstała z niej rozgałęziona sieć - mówiła dr Martina Münch, minister nauki Brandenburgii.
Na jubileuszowe spotkanie przybyło pięciuset twórców i pierwszych pracowników uczelni. Z Kalifornii przyjechał pierwszy rektor, prof. Hans N. Weiler. Mówił o kryzysie idei europejskiej, która zrodziła uniwersytet na granicy niemiecko-polskiej. Podkreślał, że kryzys ten jest w najwyższym stopniu groźny dla integracji europejskiej i dlatego stawia wyzwania właśnie przed Viadriną.
Cały rok akademicki 2016/2017 będzie na Viadrinie Rokiem Jubileuszu. W Collegium Polonicum w Słubicach koncentruje się współpraca uczelni z Uniwersytetem Poznańskim.
(pm)