Wtorek, 30 maja 2023 r. 
18 szczecin
REKLAMA

Co łączy Gryfino i Stralsund?

Data publikacji: 25 lutego 2016 r. 12:16
Ostatnia aktualizacja: 25 lutego 2016 r. 12:16
 Co łączy Gryfino i Stralsund?
 

Wspólny wniosek do unijnego programu Interreg V A przygotowują Gryfino i Stralsund. Realizując go chcą wykorzystać doświadczenia polsko-niemieckiej współpracy transgranicznej, w tym Muzeum w Stralsundzie i województwa zachodniopomorskiego.

Najpierw przedstawiciele Muzeum w Stralsundzie, Stowarzyszenia Odnowy Miasta Stralsund i Komunalnego Związku Gmin Euroregionu Pomerania odwiedzili Gryfino. Rozmowy, prowadzone w urzędzie, zwiedzanie Gryfina i wizyta w Pałacu pod Lwami, siedzibie Domu Kultury, potwierdziły wolę współpracy.

Następnie przedstawiciele Gryfina pojechali do Stralsundu. W tamtejszym ratuszu wiceburmistrz Gryfina Paweł Nikitiński i nadburmistrz Stralsundu dr Aleksander Badrow podpisali list intencyjny, precyzujący założenia projektu. Jego celem będą głównie wspólne działania na rzecz dóbr kultury i natury – ich ochrony, opieki nad nimi i wspierania, związanych z nimi przedsięwzięć.

Trzecie spotkanie odbyło się w Gryfinie. Delegacjom przewodniczyli nadburmistrz Aleksander Badrow i burmistrz Gryfina Mieczysław Sawaryn. Omawiano problemy formalne, związane z projektem, precyzowano pomysły.

Projekt ma objąć współpracę przy rewitalizacji obiektów zabytkowych, takich jak Pałacyk pod Lwami w Gryfinie i gmach Muzeum w Stralsundzie, współpracę kulturalną stralsudzkiego muzeum z Biblioteką Publiczną w Gryfinie i Gryfińskim Domem Kultury, imprezy sportowe, a w przyszłości także wspólne inicjatywy szkół muzycznych. Miasta zamierzają też stworzyć wspólne miejsce spotkań, wystaw i konferencji.

Gryfino i Stralsund (i nie tylko one) czekają teraz na uruchomienie programu Interreg V A. Wykazują się niemałą cierpliwością. (t)

NZ: Staromiejska uliczka w Stralsundzie

Fot.: Bogdan TWARDOCHLEB

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA