Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

AKTUALNOŚCI (28.01.2016)

Data publikacji: 2016-01-28 10:38
Ostatnia aktualizacja: 2016-01-28 10:38

WE WROCŁAWIU odbyło się spotkanie polsko-niemieckiego Partnerstwa Odry, w którym uczestniczyli przedstawiciele Dolnośląskiego, Lubuskiego, Wielkopolskiego, Zachodniopomorskiego, Berlina, Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Saksonii. Rozmawiali o poprawie transgranicznych połączeń komunikacyjnych, ochronie zdrowia, edukacji, wykorzystaniu Odry i o Wrocławiu, jako Europejskiej Stolicy Kultury.

W INSTYTUCIE Fizyki Plazmy w Greifswaldzie będzie przeprowadzony za kilka dni kolejny eksperyment, przybliżający człowieka do pozyskiwania energii z syntezy termojądrowej. Po raz pierwszy na świecie ma być uzyskana plazma z wodoru.

27 STYCZNIA, rocznica wyzwolenia obozów zagłady Auschwitz i Auschwitz-Birkenau, był w RFN dorocznym Dniem Pamięci Ofiar Nazizmu. W Niemczech, Polsce i na całym świecie był to jednocześnie Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu.

RZĄD Bawarii pisemnie wezwał władze federalne do zapewnienia bezpieczeństwa granic państwa. Premier Seehofer (CSU) zagroził, że jeśli żądania nie spełnią, skieruje sprawę do Trybunały Konstytucyjnego. Premier Dolnej Saksonii Stephan Weil (SPD) wezwał kanclerz Merkel do zmiany polityki wobec uchodźców. Podkreślił, że otwarcie w ub. roku granic RFN dla wszystkich uchodźców było słuszne, lecz jako rozwiązanie tymczasowe. Skoro jednak inne państwa UE nie podjęły podobnych działań, Niemcy zaczęły być postrzegane jako kraj, który pełni wobec uchodźców rolę szczególną. – „To fatalne – mówił Weil. – Te same państwa twierdzą dziś złośliwie, że Niemcy zaprosiły uchodźców do siebie”. Kościoły katolicki i ewangelicki w RFN są przeciwko ustalaniu górnej liczby przyjmowania uchodźców.

NIEMIECKI urząd statystyczny podaje, że w 2015 r. gospodarka RFN rozwijała się bardzo dynamicznie. Największym motorem wzrostu była konsumpcja wewnętrzna. Budżet zanotował 12 mld euro nadwyżki. Polscy eksperci podkreślają, że boom gospodarczy w Niemczech pozytywnie wpływa na gospodarkę polską. RFN jest największym partnerem handlowym Polski. 27,2 proc. polskiego eksportu trafia do Niemiec.

OBYWATELE RFN są szczęśliwsi niż przed rokiem – wynika z tzw. „Glücksatlas hervor”, opublikowanego przez Deutsche Post. Poziom ich zadowolenia w 2015 r. sięgnął 7,02 punkta w skali 10-punktowej. Najbardziej zadowoleni z życia są mieszkańcy Szlezwiku-Holsztynu, najmniej Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

GOSPODARKA wschodnich landów wychodzi z dołka – podał drezdeński Ifo-Institut. Berliński Instytut Ludności i Rozwoju podaje, że emigracja z landów wschodnich ustała. Osiedla się w nich coraz więcej młodych ludzi z Zachodu. Wybierają miasta: Lipsk, Drezno, Jenę, Erfurt, Poczdam.

TRYBUNAŁ Konstytucyjny w Karlsruhe rozpoczął badanie ustawy delegalizującej NPD. Landy, które domagają się delegalizacji, argumentują, że partia ta łamie konstytucję państwa i porządek demokratyczny.

W BERLINIE spotkali się opiekunowie polsko-niemieckich praktyk młodzieżowych, które odbędą się w 2016 roku w schroniskach Berlina i Brandenburgii.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ