„Otwarte ogrody sztuki”. Duchową patronką tego projektu, podobnie, jak wielu udanych przedsięwzięć w podszczecińskiej gminie Dobra na przestrzeni ostatnich kilku lat, jest angielska pisarka Elizabeth von Arnim, której światowa kariera literacka rozpoczęła się w Rzędzinach (dawniej Nassenheide).
To właśnie tu, w dworze von Arnimów na przełomie XIX i XX wieku Elizabeth, Angielka poślubiona pruskiemu arystokracie, napisała swoją słynną debiutancką powieść „Elizabeth i jej ogród”, która w polskim przekładzie ukazała się dopiero w 2011 roku.
Wydanie książki stało się impulsem dla władz gminy Dobra do wymyślenia i przeprowadzenia wielu imprez z Elizabeth jako patronką. Do cieszących się największą popularnością należy bez wątpienia coroczny Polsko-Niemiecki Festiwal Róż w Dobrej. Dodajmy, że także wiele innych imprez organizowanych jest we współpracy z sąsiednią niemiecką gminą Blankensee.
Nie inaczej jest w przypadku najnowszej inicjatywy, wymyślonej przez panią Izabelę Dryjańską z Urzędu Gminy w Dobrej, a nazwanej „Otwarte ogrody sztuki”. Pani Iza założyła stowarzyszenie Carpe diem i to właśnie ono stoi za „Otwartymi ogrodami”.
– Kiedy Stowarzyszenie Carpe diem w styczniu planowało organizację majowego Weekendu Otwartych Ogrodów, nikt nie przypuszczał, że nasze życie tak się zmieni i wymusi na nas weryfikację planów. Obecna sytuacja nie pozwoliła na spotkanie się z uczestnikami na plenerowej imprezie, dlatego też stowarzyszenie postanowiło przygotować wersję online projektu – opowiada Izabela Dryjańska. – I tak dzięki pracy członków Stowarzyszenie Carpe diem oraz Wojciechowi Trukszynowi z TV News powstał program „Otwarte ogrody”, którego 5 odcinków zobaczyliśmy w maju i czerwcu tego roku.
W związku z przygranicznym położeniem siedziby Stowarzyszenia i dzięki wieloletniej znakomitej współpracy pomiędzy gminami Dobra i Blankensee zrodził się pomysł na kontynuację wersji online wydarzenia, w formie projektu finansowanego ze środków Funduszu Małych Projektów Programu Interreg V A.
W ramach polsko-niemieckiego projektu zostanie przygotowany drugi sezon programu „Otwarte ogrody sztuki” oraz 10 warsztatów on-line: rękodzielniczych, ogrodniczych, florystycznych i rzemieślniczych. Program oraz warsztaty są nagrywane po obu stronach granicy i tłumaczone na język sąsiada.
– Pomiędzy emisją 1 i 2 sezonu „Otwartych ogrodów” nie zapomnieliśmy o naszych Internautach. Przez 80 dni prowadziliśmy konkurs „80 ogrodów dookoła świata”, Tydzień temu ogłosiliśmy zwycięzców zabawy, a na stronie facebook.com/stowarzyszeniecarpediem20 można znaleźć jego podsumowanie – dodaje Izabela Dryjańska.
A co zobaczymy w „Otwartych ogrodach”? W programach będziemy zwiedzać prywatne ogrody mieszkańców gmin Dobra i Blankensee oraz Szczecina.
Trenerzy i fizjoterapeuci pokażą, jak prawidłowo ćwiczyć i pracować w ogrodzie. Rękodzielnicy i floryści pokażą, jak samemu wykonać dekoracje ogrodowe, często wykorzystując do tego celu materiały z recyklingu.
Na pytania internautów z zakresu pielęgnacji ogrodów będą odpowiadać specjaliści. O swoich pasjach opowiedzą właściciele ogrodów. Będą też konkursy z nagrodami.
Start drugiego sezonu „Otwartych ogrodów” już w niedzielę 18 października o godz. 10 na stronach Stowarzyszenia i patronów medialnych, którymi są „Kurier Szczeciński”, Radio Szczecin, TV News 24 i gminadobra24.
– Zaczynamy od „flower challengu”, a pierwsze warsztaty online odbędą się 20 października o godz. 18 – mówi Izabela Dryjańska. ©℗
Alan SASINOWSKI