poniedziałek, 17 lutego 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > NA RYBY > Sezon bez lodu

Sezon bez lodu

Sezon bez lodu
Data publikacji: 2020-02-13 00:01
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-14 00:32
Wywietleń: 136 442549

Patrząc na długoterminowe prognozy pogody trzeba mieć świadomość, że o podlodowym wędkarstwie możemy tylko pomarzyć. Można sobie też pooglądać zdjęcia, jak to (przecież jeszcze tak niedawno) było, ale nie ma co narzekać.

Do końca lutego możemy na przykład na Nadodrzańskich Bulwarach czy na Kanale Parnickim poszukać szczęścia, łowiąc sandacze. Można też podjechać nad jedną z naszych rzek i spróbować zmierzyć się z waleczną trocią. Poziom wody ostatnio się podniósł, co pozwoliło wpłynąć na przykład do Iny kolejnym srebrniakom.

– To jest duży atut naszego Okręgu PZW w Szczecinie – powiedział mi jego dyrektor, a jednocześnie ichtiolog Rafał Pender. – Są okręgi, które dysponują głównie jeziorami. Dla nich wędkarski sezon rozpocznie się dopiero 1 maja. Brak lodu to jednak spory problem dla zimujących bez niego ryb. Powinny być w letargu, a przy takiej aurze pływają. Zakłócony jest zegar biologiczny. Zimowanie pod lodem jest zdecydowanie bardziej korzystne. Ciepła zima źle wpływa również na przykład na rozród szczupaków – dodaje R. Pender.

Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy po ociepleniu temperatura gwałtownie spadnie, a to cały czas jest możliwe. Szczupaki mogą przystąpić zbyt szybko do tarła, które może zostać przerwane albo być nieskuteczne, a to może się odbić na połowach przez całe nadchodzące lato. Jeśli ryba się nie wytrze albo zrobi to nie w pełni, to latem zamiast żerować, będzie się starała zresorbować ikrę i przestanie żerować.

A skoro o ikrze mowa… Biję się mocno w piersi i prostuję swój błąd. W naszej goleniowskiej wylęgarni udało się pozyskać 28 milionów ikry miętusów, a nie jak napisałem ostatnio dwa miliony osiemset. Wywózce tarlaków do Iny przyglądali się pracownicy Państwowego Przedsiębiorstwa Wodnego Wody Polskie. Za błąd jeszcze raz przepraszam.

esox

Sezon bez lodu Sezon bez lodu Sezon bez lodu Sezon bez lodu

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie