poniedziałek, 17 lutego 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > NA RYBY > Miętusy w wylęgarni

Miętusy w wylęgarni [GALERIA]

Miętusy w wylęgarni
Data publikacji: 2020-02-05 12:42
Wywietleń: 329 441325

I wcale nie chodzi tu o wylęg tych niezwykle ciekawych ryb. Zanim to nastąpi, musi minąć kilka tygodni. Skąd zatem ten tytuł?

Kilka dni temu umówiłem się na spotkanie z szefem Ośrodka Hodowlano-Zarybieniowego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie Marcinem Klupsiem. Jadąc do Goleniowa, byłem przekonany, że powoli zaczynają się pierwsze wylęgi. Temperatura sprzyja (mamy już luty, a zimy nie widać nawet w zapowiedziach). Bardzo szybko okazało się, jak bardzo się pomyliłem. Po pierwsze ,zaskoczył mnie widok dwóch kolegów z okręgu i dwóch innych osób. Byli to przedstawiciele Spółki Wody Polskie, którzy przyjechali do Goleniowa na rutynową kontrolę. Takie czynności to nic nowego. Jako PZW jesteśmy przecież dzierżawcą wód. Obowiązuje nas umowa i  załączony do niej operat, na mocy którego mamy prowadzić zarybienia odpowiednimi gatunkami ryb i w odpowiedniej ilości.

I w tym właśnie przypadku, po sztucznym tarle trzeba było ponownie wywieźć do rzeki dorodne miętusy. Pierwotny zamiar zobaczenia tego, co dzieje się w wylęgarni, również osiągnąłem.

– Ikra jednak nadal dojrzewa. Jest już mocno zaoczkowana – powiedział mi Marcin Klupś. – Jest jej bardzo dużo. Ziarenek ikry tylko wywiezionego właśnie miętusa mamy w słojach około dwóch milionów ośmiuset tysięcy. A przecież oczkuje ikra łososia, troci, pstrąga potokowego, siei i sielawy. Tak ciepła zima nas jednak martwi. Zbyt wczesny wylęg może działać na niekorzyść narybku, który trafiłby w kiepskich warunkach do wody. Jeśli wylęg zacznie się za trzy, cztery tygodnie, to będzie już lepiej. Byle nie wcześniej – dodaje M. Klupś, a ja oczywiście trzymam kciuki, aby tak się stało.

esox

Miętusy w wylęgarni Miętusy w wylęgarni Miętusy w wylęgarni Miętusy w wylęgarni Miętusy w wylęgarni Miętusy w wylęgarni Miętusy w wylęgarni

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie