Wtorek, 19 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Sandaczowe stawy

Data publikacji: 19 czerwca 2018 r. 13:03
Ostatnia aktualizacja: 12 lutego 2019 r. 17:02
Sandaczowe stawy
 

Tak się ostatnio złożyło, że dość często pisałem o zawodach, czyli w uproszczeniu o wyławianiu ryb z wody. To prawda, że wszystkie wracały do wody, ale już po zaliczeniu swojej przygody z haczykiem. Dziś więc również o wpuszczaniu do wody, ale nie wcześniej złowionych, a wyhodowanych rybkach w goleniowskich stawach Ośrodka Hodowlano-Zarybieniowego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie.

Kiedy kilka dni temu pojechałem na stawy – wyhodowanych małych sandaczyków już nie było. Szef ośrodka Marcin Klupś opowiedział mi, jak to się stało. Mieliśmy tarlaki. W jednym ze stawów przygotowaliśmy sztuczne tarliska i się udało. Niemal 140 tysięcy narybku letniego trafiło do Odry i jezior naszego okręgu. Ale to nie koniec ciekawych wieści.

Dokładnie do tego samego stawu, po oczyszczeniu i ponownym zalaniu trafiły tam kolejne ryby. Tym razem narybek certy, który wykluł się w wylęgarni. To niezbyt częsta sytuacja, kiedy w sezonie z jednego stawu odbieramy dwa razy materiał zarybieniowy, który w konsekwencji trafia do rzek czy jezior, dodał Klupś. W pozostałych stawach ryb nie brakuje. Widziałem, jak pracownicy ośrodka wywozili łódką paszę do specjalnych paśników dla linów i karpi. W kolejnych też pełne obsady. Pływają w nich jelce, klenie i jazie. Kiedy dobrze podrosną, w postaci jesiennego narybku również jak wspomniane sandacze trafią do naszych wód.

Aura nas ostatnio nie rozpieszcza. Temperatury w słońcu sięgały już czterdziestu stopni. Na Rusałce przyducha, a na stawach? To niebezpieczne zjawisko na szczęście nas ominęło. Nie było przypadków śnięcia ryb i oby nigdy się to nie zdarzyło.

A za dwa dni znów zawody. Tym razem Gruntowe Mistrzostwa Polski (FEEDER) na Sicinie. Oj, będzie się działo aż do niedzieli!

esox

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA