poniedziałek, 28 września 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > NA RYBY > Naukowcy pomagają w rozrodzie troci i łososi

Naukowcy pomagają w rozrodzie troci i łososi

Naukowcy pomagają w rozrodzie troci i łososi
Data publikacji: 2019-11-06 12:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-06 17:05
Wywietleń: 1238 426159

– Nie będą to kolejne naukowe opracowania, które trafią na półkę i zostaną przysypane kurzem. Tym razem są to konkretne działania wsparte pieniędzmi z Unii Europejskiej. Program polega na wspieraniu rozrodu ryb łososiowatych w dorzeczu Regi. Trzeba im stworzyć takie warunki, aby trocie i łososie mogły swobodnie wracać do miejsca swojego rozrodu. Pozwoli to między innymi na zmniejszenie sztucznego zarybiania – powiedział mi profesor Krzysztof Formicki z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Uczelnia jest wiodącym podmiotem utworzonego w tym celu konsorcjum. Obok niej w pracach biorą udział: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, okręgi Polskiego Związku Wędkarskiego ze Szczecina i Koszalina oraz prywatna firma hodowli ryb Leona Momota.

Nad jednym z dopływów Regi rozpoczęła się budowa naturalnych tarlisk.

– Tam gdzie dominują miękkie dna, wysypywane są specjalnie wysegregowane kruszywa i kamienie. Na każde takie miejsce potrzebne było około 200-300 ton. Trzeba to robić bardzo dokładnie, bo rzeki rządzą się swoimi prawami. Bywają czasy niskiej, ale też i wysokiej wody. Nurt nie może niszczyć gniazd, które zbudują sobie ryby. Montowane są również specjalne inkubatory, czyli już w pełni przygotowane stanowiska – powiedział mi również pracownik Wydziału Nauki o Żywności i Rybactwa szczecińskiego ZUT-u profesor Adam Tański.

Dokładnej lokalizacji nie podam. Niestety, takie miejsca trzeba chronić przed kłusownikami. Realizowany projekt zainteresował również uczniów Technikum Rybackiego z Sierakowa, którzy przyjechali do Szczecina, aby zobaczyć, na czym to wszystko polega.

esox

Naukowcy pomagają w rozrodzie troci i łososi Naukowcy pomagają w rozrodzie troci i łososi Naukowcy pomagają w rozrodzie troci i łososi Naukowcy pomagają w rozrodzie troci i łososi Naukowcy pomagają w rozrodzie troci i łososi Naukowcy pomagają w rozrodzie troci i łososi Naukowcy pomagają w rozrodzie troci i łososi Naukowcy pomagają w rozrodzie troci i łososi

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie