czwartek, 27 lutego 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > NA RYBY > Naukowcy pomagają w rozrodzie troci i łososi

Naukowcy pomagają w rozrodzie troci i łososi

Naukowcy pomagają w rozrodzie troci i łososi
Data publikacji: 2019-11-06 12:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-06 17:05
Wywietleń: 801 426159

– Nie będą to kolejne naukowe opracowania, które trafią na półkę i zostaną przysypane kurzem. Tym razem są to konkretne działania wsparte pieniędzmi z Unii Europejskiej. Program polega na wspieraniu rozrodu ryb łososiowatych w dorzeczu Regi. Trzeba im stworzyć takie warunki, aby trocie i łososie mogły swobodnie wracać do miejsca swojego rozrodu. Pozwoli to między innymi na zmniejszenie sztucznego zarybiania – powiedział mi profesor Krzysztof Formicki z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Uczelnia jest wiodącym podmiotem utworzonego w tym celu konsorcjum. Obok niej w pracach biorą udział: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, okręgi Polskiego Związku Wędkarskiego ze Szczecina i Koszalina oraz prywatna firma hodowli ryb Leona Momota.

Nad jednym z dopływów Regi rozpoczęła się budowa naturalnych tarlisk.

– Tam gdzie dominują miękkie dna, wysypywane są specjalnie wysegregowane kruszywa i kamienie. Na każde takie miejsce potrzebne było około 200-300 ton. Trzeba to robić bardzo dokładnie, bo rzeki rządzą się swoimi prawami. Bywają czasy niskiej, ale też i wysokiej wody. Nurt nie może niszczyć gniazd, które zbudują sobie ryby. Montowane są również specjalne inkubatory, czyli już w pełni przygotowane stanowiska – powiedział mi również pracownik Wydziału Nauki o Żywności i Rybactwa szczecińskiego ZUT-u profesor Adam Tański.

Dokładnej lokalizacji nie podam. Niestety, takie miejsca trzeba chronić przed kłusownikami. Realizowany projekt zainteresował również uczniów Technikum Rybackiego z Sierakowa, którzy przyjechali do Szczecina, aby zobaczyć, na czym to wszystko polega.

esox

Naukowcy pomagają w rozrodzie troci i łososi Naukowcy pomagają w rozrodzie troci i łososi Naukowcy pomagają w rozrodzie troci i łososi Naukowcy pomagają w rozrodzie troci i łososi Naukowcy pomagają w rozrodzie troci i łososi Naukowcy pomagają w rozrodzie troci i łososi Naukowcy pomagają w rozrodzie troci i łososi Naukowcy pomagają w rozrodzie troci i łososi

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie