Sobota, 23 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Start Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej z udziałem portów

Data publikacji: 30 grudnia 2022 r. 07:01
Ostatnia aktualizacja: 30 grudnia 2022 r. 14:10
Start Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej z udziałem portów
List intencyjny podpisali m.in. przedstawiciele ZMPSiŚ: prezes Krzysztof Urbaś i wiceprezes Jacek Cichocki. Fot. Elżbieta KUBOWSKA  

Nawiązanie współpracy oraz podjęcie działań zmierzających do budowy i rozwoju gospodarki wodorowej, ze szczególnym uwzględnieniem województwa zachodniopomorskiego jest głównym celem powołania Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. List intencyjny dotyczący jej utworzenia podpisano miesiąc temu na Wydziale Elektrycznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Sygnatariuszami (łącznie 16 podmiotów) są: wojewoda zachodniopomorski, uczelnie i spółki. Wśród tych ostatnich nie zabrakło Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

W wydarzeniu uczestniczyło kierownictwo resortu klimatu i środowiska: minister Anna Moskwa oraz wiceministrowie Małgorzata Golińska i Ireneusz Zyska. Obecni byli także posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

– To województwo jest skazane na sukces, jeśli chodzi o wodór, m.in. przez wielki potencjał przemysłu chemicznego i przez potencjał morski – powiedziała minister Anna Moskwa. – Jednak powodzenie doliny zależy także od współpracy, a jej powołanie pozwoli na przygotowanie wielu projektów wodorowych. Jak patrzymy na transformację i projekty wodorowe, nie obawiamy się wyzwań technologicznych i finansowych.

Wiceminister Ireneusz Zyska przypomniał, że w Strategii Wodorowej, przyjętej rok temu przez rząd, założono budowę rynku gospodarki wodorowej opartej na dolinach wodorowych tworzonych w makroregionach. Uczestniczą w tych organizacjach przede wszystkim nauka i biznes, ale też instytucje finansowe, organizacje otoczenia biznesu, branżowe.

– Na Pomorzu Zachodnim mamy jeszcze coś więcej, bo tu jest polskie okno na świat: port Szczecin-Świnoujście, ale także port w Policach, który ma szansę stać się wielkim hubem wodorowym, specjalnie zorganizowanym dla polskiej gospodarki – mówił I. Zyska.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

klemens
2022-12-30 13:53:56
i będzie tak , jak z pomysłem na polskiego elektryka pod tytułem Izera . I co będzie ? I-ZERO .
Jarl Bischek
2022-12-30 13:29:24
Jest taka książka "Na początku był wodór". I jest polityk PiS, który twierdził na początku pandemii, że Polska skazana jest na sukces. Technologia przyszłości to kontrolowana synteza jądrowa. I poważny krok osiągnięto w USA tzn. przekroczono barierę opłacalności. Poza tym przyszłość to w znacznej mierze decentralizacja wytwarzania energii.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA