Środa, 30 października 2024 r. 
REKLAMA

Od piątku przez 17 dniu w Paryżu

Data publikacji: 26 lipca 2024 r. 14:03
Ostatnia aktualizacja: 26 lipca 2024 r. 14:12
Od piątku przez 17 dniu w Paryżu
Paryż w olimpijskim blasku  

Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu rozpoczną się ceremonią otwarcia 26 lipca i potrwają do do 11 sierpnia. Na siedemnaście dni stolica Francji zmieni się w arenę zmagań najlepszych sportowców świata. Łącznie na olimpiadzie pojawi się 10,5 tys. zawodników, reprezentujący 32 dyscypliny i 329 konkurencji. Na IO Paryż 2024 rozdanych zostanie 329 kompletów medali.

Poprzednio - podczas zmagań w Tokio Polacy uzyskali czternaście krążków, w tym cztery złote i to pozwoliło nam zająć siedemnaste miejsce w klasyfikacji medalowej, w której najlepsze były Stany Zjednoczone z dorobkiem 113 medali (w tym 39 złotych). A jak będzie tym razem?

Sportowe konkurencje Olimpiady zostaną zorganizowane na trzydziestu pięciu arenach - w stolicy Francji i na Tahiti. W trakcie imprezy miasto zostanie podzielone na Strefę Wielkiego Paryża, Strefę Centrum Paryża i Strefę Wersalu, w których widzowie znajdą dwadzieścia trzy areny zmagań. Kolejnych jedenaście obiektów wyznaczono poza stolicą, a dokładniej w Lille, Bordeaux, Marsylii, Lyonie, Saint-Étienne, Nicei, Nantes, Châteauroux, Vaires-sur-Marne i na Tahiti. Maleńka wyspa przyjmie do siebie surferów.


Ceremonia otwarcia

Ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 odbędzie się 26 lipca w Ogrodach Trocadéro i nad Sekwaną. Na żywo obejrzy ją ponad 330 tys. widzów i gości specjalnych. Uroczystość rozpocznie o 19:30 prezydent Francji Emmanuel Macron. W inauguracji wezmą udział 183 komitety olimpijskie z całego świata, w tym reprezentacja Polski. 

Uczestniczący w inauguracji zawodnicy popłyną rzeką na setkach statków. Trybuny będą rozciągać się od biblioteki François Mitterranda do wieży Eiffla, czyli na długości około sześciu kilometrów. Wzdłuż brzegów zostanie rozstawionych ponad 80 telebimów, na których publiczność będzie mogła oglądać całość wydarzenia.

Znicz olimpijski zostanie zapalony przez 100-letniego Charlesa Coste’a, mistrza olimpijskiego w kolarstwie. Ogień zapalono 16 kwietnia 2024 r. w Grecji. Następnie po dziesięciu dniach dotarł na zrekonstruowany, pierwotnie wybudowany w V w. p.n.e., Stadion Panatenajski w Atenach. Stamtąd pochodnię przetransportowano do portu w Pireusie, skąd wypłynęła do Francji. W Marsylii ogień olimpijski znalazł się 8 maja.

Ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 potrwa niemal 180 minut. W czasie inauguracji 183 reprezentacje na 115 łodziach przepłyną Sekwaną sześciokilometrową trasę aż do Wieży Eiffla. Wówczas IO 2024 oficjalne otworzy prezydent Francji - Emmanuel Macron. 

W sumie na ceremonię otwarcia igrzysk organizatorzy przygotowali ok. 326 tysięcy wejściówek. Wydarzenie ma uświetnić około dziesięć pokazów artystycznych, a całości mają towarzyszyć kolorowe i innowacyjne choreografie przy wsparciu najnowszej technologii. Chorążymi reprezentacji Polski w czasie ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich będą Anita Włodarczyk (rzut młotem) i Przemysław Zamojski (koszykówka 3x3). Włodarczyk jest trzecią kobietą w historii, która poniesie polską flagę podczas ceremonii otwarcia letnich igrzysk.

Wioska olimpijska

Budowa wioski olimpijskiej była jednym z kluczowych elementów przygotowań do olimpiady. Nowe budynki zostały zaprojektowane z myślą o komforcie i bezpieczeństwie uczestników, a także o zrównoważonym rozwoju. Wioska olimpijska znajduje się w Saint-Denis, na północ od centrum Paryża. Na 52-hektarowym terenie powstały 82 nowe budynki. Mają one ugościć nie tylko uczestników igrzysk, ale także kilka tysięcy osób, które będą dbać o spokój i komfort ponad 200 delegacji olimpijskich.

Wszyscy sportowcy będą mieli takie same warunki zakwaterowania. W jednym pokoju o powierzchni 12 m² zamieszkają dwie osoby, a w apartamencie może mieszkać nawet osiem osób. Na jedną łazienkę przypadać będzie cztery osoby. Mimo ryzyka upałów w pokojach nie będzie klimatyzacji, tylko wentylator. Jednakże pomieszczenia będą chłodzone przez podłogowy system chłodzenia i ogrzewania, który wykorzystuje geotermię.

Wioska olimpijska to nie tylko miejsce zakwaterowania, ale także centrum życia społecznego i kulturalnego dla sportowców. Znajdują się tam liczne udogodnienia, takie jak restauracje, centra fitness, strefy relaksu i miejsca do spotkań. Wszystko to ma na celu stworzenie jak najlepszych warunków dla sportowców, aby mogli skupić się na swoich występach.

Dla olimpijczyków i paraolimpijczyków całodobowo dostępna będzie także klinika z możliwością wykonania tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Aby poruszać się po tej wiosce, jej mieszkańcy będą mogli korzystać z 200 rowerów i elektrycznych autobusów, kursujących całą dobę. Posadzono także 9 tys. drzew i krzewów. 

Po zakończeniu igrzysk olimpijskich wioska olimpijska zostanie przekształcona w osiedle mieszkaniowe, biura i sklepy. To część długoterminowego planu rozwoju tej części miasta, który ma na celu poprawę infrastruktury i warunków życia mieszkańców. Przekształcenie wioski olimpijskiej w osiedle mieszkaniowe to przykład zrównoważonego podejścia do organizacji dużych imprez sportowych. Dzięki temu infrastruktura zbudowana na potrzeby igrzysk będzie służyć mieszkańcom Paryża przez wiele lat po zakończeniu zawodów.

Polskie stroje i... biżuteria

Oficjalne stroje olimpijskie biało-czerwonej reprezentacji zostały zaprojektowane przez polską markę modową BIZUU i globalnego giganta sportowego – adidas. Oba brandy, znane z przełamywania konwencji, wnoszą świeże podejście do projektowania.

Marka BIZUU kolekcją olimpijską reprezentuje narodową historię oraz kulturę, styl, a także tradycje polskich projektantów na międzynarodowej scenie sportowej. To nie tylko przywilej, ale również możliwość podkreślenia polskiego dziedzictwa i osiągnięć w świecie mody, które w zaprezentowanej kolekcji łączą się z osiągnięciami polskich sportowców na arenach olimpijskich.

Inspiracje do stworzenia kolekcji zostały zaczerpnięte z mody przedwojennej oraz tej powojennej. Styl oraz DNA, z których znane jest BIZUU, wyróżnia zaprezentowaną kolekcję i nadaje projektom niepowtarzalny charakter.

Specjalnie na tę okazję Blanka Jordan oraz Zuzanna Wachowiak wraz z zespołem grafików BIZUU zaprojektowały print pojawiający się w całej kolekcji. Kompozycja składa się z takich roślin jak żyto, jeżyna, podagrycznik i jarzębina, wzbogacona jest kwiatami: mak polny, chaber, bławatek, stokrotka i mak lekarski, a wśród tego bogactwa polskiej flory znajduje się również wróbel. Tło tworzą rozety koronki, nawiązujące do dziedzictwa rękodzieła i będące hołdem dla słynnych koronek koniakowskich. Ta inspiracja przejawia się również w zastosowanej technice twórczej, ponieważ każdy element printu został ręcznie narysowany przez grafików marki BIZUU.

Jak wiadomo polscy sportowcy, walczący na olimpijskich arenach w stolicy Francji będą mieli na sobie projekty adidasa. Adidas, odpowiedzialny za sportowe kreacje polskich Olimpijczyków oraz Paralimpijczyków, w tym również stroje na podium, podszedł do projektów z ikoniczną prostotą. Zaproponowany minimalizm podkreśla pewność siebie oraz sylwetki sportowców, oferując im nowoczesny styl i maksymalny komfort. Prostota umożliwiła projektantom adidas skupić się przede wszystkim na konstrukcji i dopasowanej formie.

W strojach sportowych pojawia się również dynamiczny nowy font, inspirowany płomieniem sportowej pasji. Motyw ognia jednoczy ludzi, łącząc pokolenia. Rolą marki adidas jako odpowiedzialnej za ubiór reprezentacji Polski jest podtrzymywanie wewnętrznego ognia polskich sportowców. Z każdym krokiem, z każdym gestem i każdym ruchem płomień umieszczony na strojach będzie poruszać się wraz z ruchem ciała.

Nowym Partnerem PKOl na tegoroczne igrzyska olimpijskie została marka Lilou, która zaprojektowała dla polskich olimpijczyków biżuterię i talizmany. Biżuteria Lilou tworzona przez Magdalenę Mousson-Lestang jest nośnikiem pozytywnych emocji. To autorskie talizmany, dzięki którym możemy celebrować wyjątkowe chwile, mają przynieść szczęście polskim olimpijczyków w Paryżu.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA