niedziela, 20 maja 2018.
Strona główna > Akcje Kuriera > Kurier Morski > Zdaniem europosła. Brakuje dobrego gospodarza

Zdaniem europosła. Brakuje dobrego gospodarza

Data publikacji: 2015-07-20 13:46
Wywietleń: 1457

Marek Gróbarczyk, poseł do Parlamentu Europejskiego (PiS):

- W ciągu ostatnich ośmiu lat polska gospodarka morska przestała praktycznie istnieć, a decyzje rządu wprost przyczyniły się do jej upadku.
Wspomnieć tu przede wszystkim należy o szczególnie dotkliwej decyzji podjętej przez rząd D. Tuska, dotyczącej likwidacji Stoczni Szczecińskiej Nowej S.A. Ze względu na brak nadzoru właścicielskiego ze strony ministra skarbu państwa opóźnione jest już o 3 lata oddanie do użytku strategicznej inwestycji dla bezpieczeństwa Polski, jaką jest gazoport w Świnoujściu. Katastrofalna w skutkach była również zgoda premiera D. Tuska na budowę Gazociągu Północnego, który ogranicza rozwój portów w Szczecinie i Świnoujściu. Rząd nadal oficjalnie nie wstrzymał prywatyzacji PŻB w Kołobrzegu, z drugiej zaś strony doprowadził do przejęcia obsługi linii promowej Świnoujście - Trelleborg przez niemieckiego operatora TT-Line.

Poważnym problemem, już osłabiającym pozycję naszych armatorów, była akceptacja koalicji rządzącej PO-PSL dla wprowadzenia tzw. dyrektywy siarkowej, co skutkuje podniesieniem cen usług żeglugowych (frachtu). Polskie rybołówstwo również znajduje się w tragicznej kondycji, likwidowane są kutry, za to ceny ryb w sklepach stają się coraz wyższe. Nie zrobiono niczego, aby odbudować możliwość żeglugi śródlądowej po Odrze.
Polskiej gospodarce morskiej trzeba dobrego menadżera i dobrego gospodarza. Obecny obóz rządzący zapomniał o Pomorzu Zachodnim, zapomniał o skarbie tego regionu, jakim jest gospodarka morska. (mak)

Fot. Robert STACHNIK

Pogoda
18
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy