Wtorek 31 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Wspomnienie o kapitanie Maciejewiczu

Data publikacji: 2022-10-20 10:46
Ostatnia aktualizacja: 2022-10-20 12:33
Jedno z najbardziej znanych zdjęć kapitana Maciejewicza  

W poniedziałek 24 października w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia na szczecińskiej Łasztowni odbędzie się 23. już prelekcja Ludmiły Kopycińskiej z cyklu „Historia polskiej gospodarki morskiej i szkolnictwa morskiego”. Tym razem bohaterem spotkania będzie legendarny kpt. ż.w. Konstanty Matyjewicz-Maciejewicz. Dzień później – 25 października – przypada 50. rocznica jego śmierci. Początek spotkania o godz. 18.

– Kapitan żeglugi wielkiej Konstanty Matyjewicz-Maciejewicz był jedną z najświetniejszych postaci w dziejach polskiej bandery – podkreśla Ludmiła Kopycińska, miejski przewodnik. – Stanowił fundament polskiego szkolnictwa morskiego. Jego wiedza i umiejętności przekazane uczniom i wychowankom to najwspanialsze dziedzictwo, jakie pozostawił. Kapitan Maciejewicz uznawany był za najwyższy w Polsce autorytet w sprawach żeglugi, morskiego wychowania, wręcz symbol polskiego kapitana. W czasie   długoletniej służby w szkolnictwie morskim, zwłaszcza jako komendant „Lwowa” i „Daru Pomorza”, a także w czasie swojej pracy w Państwowych Szkołach Morskich w Gdyni i w Szczecinie, wykształcił ponad tysiąc oficerów-nawigatorów polskiej marynarki handlowej, z których ponad 250 zostało kapitanami żeglugi wielkiej. Nazywany „kapitanem kapitanów”, za życia przeszedł do legendy.

Jak dodaje prelegentka, to jedyny szczecinianin, który ma swoją tablicę w Ogólnopolskiej Alei Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie koło Gdyni.

Poniedziałkowe wydarzenie jest bezpłatne. Można je też śledzić online (na Facebooku Starej Rzeźni).

(ek)