Piątek, 27 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Potrzebne wsparcie finansowe

Data publikacji: 2022-10-20 10:52
Ostatnia aktualizacja: 2022-10-20 12:35
Przy pomniku „Tym, którzy nie powrócili z morza” odbywają się uroczystości związane z obchodami Dni Morza, z inauguracją roku akademickiego morskiej uczelni czy też z obchodami rocznic katastrof morskich.Fot. Elżbieta KUBOWSKA  

Pomnik „Tym, którzy nie powrócili z morza” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie powstał 33 lata temu i jego obecny stan wymaga przeprowadzenia znacznego zakresu prac odtworzeniowych. To pochłania spore koszty. Dlatego Komitet Opieki nad Pomnikiem Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej zwraca się z prośbą o wsparcie finansowe tych prac.

– Nasze skromne możliwości finansowe, pochodzące z organizowanych kwest, w całości zostały zużytkowane na obudowę sześciu pylonów granitem, wymianę okablowania ziemnego instalacji elektrycznej oraz bieżące naprawy konserwacyjne za łączną kwotę około 80 tysięcy złotych – wymienia kpt. ż.w. Mirosław Folta, przewodniczący Komitetu Opieki nad Pomnikiem Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej.

Do końca tego roku zostanie całkowicie odnowiona i odrestaurowana zasadnicza część pomnika – fala. Kosztorys opiewa na kwotę ok. 30 tys. zł. Wszystkie prace będzie wykonywała firma kamieniarska Czesława Rosiaka.

– Na wiosnę przyszłego roku, jeżeli tylko uda nam się zebrać odpowiednią ilość pieniędzy, chcemy przeprowadzić więcej prac renowacyjnych, a w szczególności wymienić frontowy ciąg komunikacyjny z przodu pomnika i obecne, nieładne już płyty z lastriko zastąpić granitowymi płytami chodnikowymi – informuje kpt. ż.w. Włodzimierz Grycner, przewodniczący SKKŻW. – Chcemy też wymienić 200 paneli o wymiarach ok. 50 cm x 50 cm z piaskowca, na których są mocowane imienne tabliczki mosiężne z nazwiskami marynarzy i nazwami statków, na których zatonęli. Obecne znajdujące się wokół pomnika są niejednokrotnie popękane i tak przerośnięte mchem, że nie nadają się do renowacji. Zamierzamy wymienić około 220 m kw. płyt chodnikowych z lastriko na obwodzie pomnika wraz z wykonaniem odpowiednich odwodnień (teraz brak jakiegokolwiek drenażu) oraz odtworzyć tak zwaną zieloną architekturę wokół pomnika. Trawniki są bowiem w złym stanie, a efektowne ciągi bukszpanowe pomimo oprysków zostały w większości zniszczone przez ćmę bukszpanową.

W społeczności Szczecina pomnik zyskał wyjątkową rangę i uznanie, stając się symbolem pamięci ofiar morza i wielu pokoleń marynarzy, którzy walczyli o polski Bałtyk i polską flotę.

– Dlatego organizujemy i współorganizujemy przy nim wszystkie uroczystości związane z obchodami Dni Morza, z inauguracją każdego roku akademickiego dawnej Akademii, a obecnie Politechniki Morskiej, czy też z obchodami rocznic katastrof morskich i tragedii rodzin, którym morski żywioł zabrał najbliższych – podkreślają przedstawiciele Komitetu Opieki nad Pomnikiem, zwracając się z prośbą o finansowe wsparcie działań na rzecz renowacji monumentu.

Zainteresowani mogą wesprzeć tę inicjatywę, wpłacając datki na konto: 21 2490 0005 0000 4530 2830 5371.

Przypomnijmy, że co roku w Dniu Wszystkich Świętych ludzie morza organizują kwestę przy pomniku na rzecz jego konserwacji.

(ek)