niedziela, 20 września 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > Kurier Morski > Nowoczesny system dokowania

Nowoczesny system dokowania

Nowoczesny system dokowania
Data publikacji: 2019-06-19 11:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-06-21 22:27
Wywietleń: 2238 397940

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście jako pierwszy w kraju wdrożył na terminalu promowym w Świnoujściu portowy system dokowania – PNDS. Działa on na stanowisku nr 1. Ma na celu podnieść bezpieczeństwo i niezawodność cumowania do nabrzeża, gdzie manewrowanie jest często bardzo wymagające z uwagi na trudne warunki pogodowe panujące w tym rejonie.

– System PNDS składa się z części lądowej oraz statkowej – informuje Monika Woźniak-Lewandowska z ZMPSiŚ. – Działa w ten sposób, że za pomocą dwóch skanerów laserowych określana jest prędkość promu oraz dokładnie jego położenie w stosunku do nabrzeża. Dane przesyłane są bezprzewodowo na manewrujący prom i wyświetlane na specjalnym tablecie. Otrzymane informacje w znaczący sposób ułatwiają proces cumowania, podnosząc jego bezpieczeństwo oraz oszczędzając czas niezbędny do realizacji manewrów. Obecnie z systemu korzystają promy „Mazovia” oraz „Cracovia”. Możliwe jest oczywiście podłączenie kolejnych użytkowników.

Dodatkową funkcjonalnością PNDS jest możliwość zapisu danych z cumowania na serwerze oraz zdalnego dostępu do nich, co może być wykorzystane do celów edukacyjnych.

Działanie systemu pilotowo-dokującego do nawigacji portowej jest też proekologiczne. Sprawniejsze cumowanie oznacza szybsze cumowanie, a więc mniejszą emisję spalin i hałasu do środowiska. Dodatkowym efektem jest mniejsze zużycie odbojnic przy nabrzeżu.

Prace nad systemem trwały niecałe dwa lata. Projekt uzyskał dofinansowanie unijne z instrumentu Łącząc Europę (CEF) – sektor transportu w ramach działania „Zrównoważone usługi morsko-lądowe Szwecja – Polska III”. Z kolei w pierwszym kwartale 2019 r. system zaczął działać na świnoujskim terminalu. Jego koszt to ponad 625 tysięcy złotych netto.

 (ek)

Komentarze

Dokmistrz
Od kiedy operacja cynkowania do nabrzeża nazywa się dokonaniem? Może lepiej pisać o parkowaniu statku. Super znawcy tematu...
2019-06-21 21:46:21
stu
Z tym "pierwszeństwem" o pojechaliście równo... W całym porcie Świnoujście pracuje od 5 lat system GBAS-RTK firmy NavSim Polska. Taki sam jak w Porcie Gdynia. W terminalu promowym w Świnoujściu od 2012 z technologii portowego systemy dokowania korzystają SKANIA i POLONIA PŻM, w barwach Unity Line. Tak, że...
2019-06-21 19:15:22

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie