środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Akcje Kuriera > Kurier Morski > Międzynarodowy kongres w Szczecinie

Międzynarodowy kongres w Szczecinie

Data publikacji: 2015-07-20 14:26
Wywietleń: 2015

W Szczecinie już po raz trzeci odbywa się Międzynarodowy Kongres Morski. Uczestniczy w nim wielu ważnych gości z Polski i zza granicy. Samo wydarzenie na dobre się wpisało w kalendarz gospodarki morskiej. Z roku na rok rośnie liczba jego uczestników, a także ranga postulatów zgłaszanych podczas obrad. 

Kongres to przede wszystkim dyskusja w interdyscyplinarnym gronie, a następnie wypracowanie postulatów - kluczowych dla dalszego rozwoju gospodarki morskiej w Polsce i Europie. Na szczęście, na tym nie koniec i po dwóch edycjach można zobaczyć pierwsze efekty branżowych debat. Większość wniosków i postulatów z zeszłorocznego MKM jest realizowana przez ministra właściwego ds. gospodarki morskiej.

Podobnie jak to było w poprzednich latach, najważniejszym elementem 3. spotkania branży morskiej są panele dyskusyjne. Tym razem w pięciu, równolegle prowadzonych, blokach tematycznych. Poruszone zostaną takie kwestie jak: inteligentne specjalizacje morskie, energetyka odnawialna, rozwój morskiej energetyki wiatrowej w świetle polityki klimatycznej Unii Europejskiej oraz transportowa dostępność rzek i rewitalizacja gospodarcza terenów nadwodnych (czyli tzw. waterfront). W dyskusjach biorą udział przedsiębiorcy, naukowcy, politycy.
Nowością jest miejsce i termin obrad. Dwa pierwsze MKM odbywały się na terenie uczelni: Uniwersytetu Szczecińskiego i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Obecnie wykłady i prelekcje są prowadzone w salach hotelu Radisson Blu, a uroczyste otwarcie kongresu nastąpiło w nowym gmachu Filharmonii Szczecińskiej. W poprzednich edycjach spotykano się od czwartku do soboty, ale panele dyskusyjne trwały dwa dni. Trzeci MKM trwa od środy do piątku (10-12 czerwca), przy czym na ostatni dzień (piątek) również zaplanowano prelekcje merytoryczne. To dowód na rozwijanie się formuły wydarzenia. 

Międzynarodowy charakter spotkania potwierdza lista gości - ekspertów i przedstawicieli światowych i europejskich instytucji związanych z branżą morską. Wśród zaproszonych do Szczecina są m.in. Markku Mylly (dyrektor wykonawczy Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego), Isabelle Ryckbost (sekretarz generalna Europejskiej Organizacji Portów Morskich), Kurt Bodewig (europejski koordynator Korytarza Bałtyk-Adriatyk), Lars Robert Pedersen (zastępca sekretarza generalnego Międzynarodowej Rady Morskiej i Bałtyku – BIMCO) oraz Fred Kenney (pierwszy zastępca sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej – IMO) i Chester D. Hooper (członek delegacji amerykańskiej do Komisji ONZ ds. Międzynarodowego Prawa Handlowego (UNCITRAL) opracowującej Reguły Rotterdamskie).

- Od podstaw została zbudowana platforma dla międzynarodowej współpracy branży morskiej i forum do dyskusji dla szeroko pojętej gospodarki morskiej - podkreślają Dariusz Więcaszek i Paweł Szynkaruk, pomysłodawcy i twórcy MKM. - Naszą inicjatywę dostrzegły krajowe i międzynarodowe władze i instytucje. Na stałe też wpisała się w kalendarz wydarzeń branży morskiej.
O tym, jak ważne jest to spotkanie dla rozwoju gospodarki morskiej w Europie, najlepiej świadczy fakt wpisania go jako jednego z wydarzeń polskiej prezydencji Rady Państw Morza Bałtyckiego, która rozpocznie się w lipcu 2015 roku.

Kongres został objęty patronatem honorowym przez Ministerstwo Gospodarki oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. W jego komitecie honorowym znaleźli się: profesor Dorota Pyć (wiceminister infrastruktury i rozwoju), marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz oraz prezydent Szczecina Piotr Krzystek. 

- Istotne jest, że program Kongresu opracowujemy w bardzo szerokim zespole - zaznacza Paweł Szynkaruk. - Dziękujemy władzom miasta i urzędu marszałkowskiego za wsparcie, w tym za wkład merytoryczny. 
Jak dodaje P. Szynkaruk, ważne jest przyciągnięcie na to wydarzenie ludzi młodych, studentów. Dlatego też po raz trzeci zorganizowano Międzynarodowy Kongres Morski Młodych (9-10 czerwca). Społeczność akademicka z Polski i Europy dyskutowała w trzech panelach tematycznych, poświęconych przemysłowi morskiemu, transportowi oraz badaniom naukowym i rozwojowi gospodarki morskiej. Obradowano pod hasłem "Młodzi oceanem możliwości".
Wśród wydarzeń towarzyszących w tym roku znalazły się także: debata stoczniowa, debata odrzańska oraz spotkanie członków Polskiego Stowarzyszenia Prawa Morskiego.
- Ranga Międzynarodowego Kongresu Morskiego jest niezwykła - ocenia Bogumił Rogowski, prezydent stowarzyszenia Business Club Szczecin. - To impreza porównywalna z finałami The Tall Ships Races, które miały ogromne znaczenie wizerunkowe dla Szczecina. ©℗

Tekst i fot. Elżbieta KUBOWSKA

Na zdjęciu:
 Morskość Szczecina to nie tylko port, stocznie, firmy żeglugowe i szlaki wodne łączące stolicę regionu z Bałtykiem, ale także pozycja miasta jako miejsca cyklicznych, ważnych dla morskich środowisk imprez - takich jak Międzynarodowy Kongres Morski.

Pogoda
20
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy