sobota, 11 lipca 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > Kurier Morski > LNG – skroplony gaz ziemny

LNG – skroplony gaz ziemny

Data publikacji: 2019-11-21 12:20
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-21 12:31
Wywietleń: 599 428903

Produkcja LNG polega na zamianie stanu skupienia gazu ziemnego z lotnego w ciekły. Jest to możliwe przy odpowiednim ciśnieniu i w temperaturze ok. minus 160 st. Celsjusza. Podczas tego procesu z surowca usuwane są zanieczyszczenia (np. woda, dwutlenek węgla, azot). W takiej formie LNG jest substancją bezbarwną, bezwonną, nietoksyczną oraz niepowodującą korozji. To najbardziej przyjazne środowisku paliwo kopalne.

W procesie skroplenia objętość gazu zmniejsza się 600 razy. Pozwala to na łatwiejszy i ekonomiczny transport. W taki sposób LNG przypływa do terminalu w Świnoujściu. Tam jest rozładowany i podlega regazyfikacji – w odpowiednich instalacjach przywraca się mu lotny stan skupienia.

W większości skroplony gaz ziemny po regazyfikacji trafia do sieci polskich gazociągów, skąd dociera do domów, zakładów przemysłowych, elektrociepłowni, wykorzystywany jest do napędu autobusów oraz przeznaczony na eksport na rynek ukraiński. Część skroplonego gazu przywiezionego do terminalu pozostaje w takiej formie i przeładowuje się go do autocystern. W ten sposób może dotrzeć tam, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej. LNG ze Świnoujścia dotarł cysternami nawet do Estonii i Rumunii.

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie