Herring Szczecin 2025, czyli XXVIII spotkanie biznesu morskiego odbyło się 16 maja br. hali Netto Arena. Uczestniczyli w nim, jak zwykle, przedstawiciele firm i instytucji z szeroko rozumianej branży morskiej. Podczas spotkania wręczono wyróżnienia: „Laur Bałtyku” oraz „Bursztynowy Laur Bałtyku”. Imprezę zorganizowało Biuro Promocji Żeglugi Morskiej Bliskiego Zasięgu, wspólnie z przedstawicielami szczecińskich przedsiębiorstw oraz organizacji związanych z gospodarką morską. Wydarzenie objęte było patronatem ministra infrastruktury i prezydenta Szczecina.
– To już 28. edycja tak ważnego wydarzenia, które integruje branżę morską – mówił do uczestników spotkania wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka i nawiązał do trwającego w Szczecinie (15 i 16 maja) 11. Międzynarodowego Kongresu Morskiego. – Teraz właśnie w Szczecinie w ciągu tych dwóch dni zapadły przełomowe decyzje dla gospodarki morskiej. Został przedstawiony konkretny plan „Polskie Morze”. Podjęliśmy się bardzo ważnych inwestycji: od realizacji budowy promów dla polskich armatorów w polskiej stoczni – na ten cel przeznaczyliśmy miliard trzysta milionów złotych. Budujemy nowe statki dla naszych uczelni morskich, dlatego że to, co jest dla nas najistotniejsze, to jest to, aby budować silną biało-czerwoną markę na morzach i oceanach. Inwestujemy w przemysł stoczniowy. W sumie te inwestycje, które zostały zapowiedziane, są warte 2,5 mld złotych. Ale to nie wszystko, bo naszą wielką ambicją jest to, aby na polskie statki z dumą wróciła biało-czerwona bandera. Jesteśmy bardzo zdeterminowani, aby to zrobić.
Uczestników powitał też marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
– Jesteśmy bardzo dumni, że Szczecin po raz 28. jest gospodarzem Herring Meeting, że tutaj – możemy śmiało powiedzieć – jest dziś morska stolica Polski – powiedział prezydent miasta Piotr Krzystek. – Jesteście państwo, nasi goście, prowadzicie ważne rozmowy, zawieracie – mam nadzieję – kontrakty albo myślicie na poważnie o nich. Mieliśmy też Kongres Morski, który przyniósł nam tyle dobrych wiadomości. To są dobre sygnały dla Szczecina, dla tych wszystkich, którzy z morzem są związani i myślę, że to jasne światło nam tutaj, ta latarnia, ze Szczecina błyszczy. I tego dobrego klimatu wszystkim państwu życzę na co dzień w waszej pracy, rozmowach, we współpracy.
Następnie wręczono nagrody zasłużonym dla gospodarki morskiej.
– W tym roku decyzją kapituły zaszczytny tytuł „Laur Bałtyku” otrzymał pan Piotr Redmerski, prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej – ogłosiła Aneta Szreder-Piernicka, dyrektor ds. handlowych w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. – Nagroda przyznana została za zakończoną z sukcesem inicjatywę wprowadzenia na linię Świnoujście-Ystad nowoczesnego promu typu ro-pax „Varsovia”, zbudowanego w stoczni Visentini we Włoszech. To pierwsza do 30 lat nowo wybudowana jednostka promowa na tej trasie. Poprzednia, prom „Polonia”, rozpoczęła eksploatację w 1995.
Kapituła przyznaje „Laur Bałtyku” osobowości minionego roku wybranej z grona przedsiębiorców, menadżerów oraz polityków.
– To ogromny zaszczyt dla mnie, a przede wszystkim dla załogi Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, uhonorowanie „Laurem Bałtyku” promu, który wprowadziliśmy w 2024 roku – powiedział Piotr Redmerski. – Ten prom będzie na pewno bardzo ważnym elementem układanki, którą będziemy wspólnie z kolegami z Euroafriki i Unity Line realizować. Myślę, że ten prom spełni oczekiwania naszych klientów, bo to zadowolenie naszych klientów jest dla nas najważniejszą wartością. To klienci mają rację, to rynek zawsze wybiera najlepsze promy. Ten prom się sprawdził. Jestem zaszczycony, że zostało to też docenione. Nagrodę dedykuję mojej załodze z Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.
Drugie wyróżnienie, „Bursztynowy Laur Bałtyku”, przyznano firmie Polsteam Shipping Agency. W ten sposób nagradzane są firmy przyczyniające się do rozwoju gospodarki morskiej, utrzymujące i tworzące nowe miejsca pracy, w trwały sposób utrzymujące morski charakter Pomorza Zachodniego.
– Nagroda została przyznana firmie w uznaniu za sprawną organizację i obsługę wydarzeń żeglugowych w Szczecinie, szczególnie podczas ubiegłorocznego finału The Tall Ship's Races – podała A. Szreder-Piernicka.
Statuetkę odebrał prezes firmy Maciej Furmański.
– Jestem wdzięczny za przyznanie tej nagrody, traktujemy ją jako wielkie wyróżnienie – podkreślił M. Furmański. – Ta nagroda jest odzwierciedleniem naszej ciężkiej pracy, jednocześnie współpracy z różnymi organizacjami każdego dnia w porcie.
Zadedykował ją wszystkim pracownikom firmy.
Na stołach tradycyjnie królowały śledzie w różnych odsłonach i wiele innych potraw. Obsługę gastronomiczną przygotowała Tawerna Catering.
Okolicznościowy tort ufundowała spółka Unity Line, obchodząca swoje 30-lecie.
Dodajmy, że dzień wcześniej na polu golfowym w Binowie odbył się Herring Szczecin Golf Cup 2025. Sławomir Piński, prezes Binowo Park Golf Club poinformował, że po zaciętej rywalizacji wygrał Piotr Biesaga, reprezentant spółki Poseidon.
Tekst i fot. Elżbieta KUBOWSKA