Jubileusz 60-lecia twórczości marynistycznej obchodzi kpt. ż.w. Eugeniusz Daszkowski. Spotkanie z tej okazji odbędzie dzisiaj o godz. 17 w auli Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Oprócz uroczystości uhonorowania jubilata, w programie jest prezentacja jego 25. książki pt. „Marynarze i celnicy”. Fragmenty prozy czytać będzie Stanisław Heropolitański.
Eugeniusz Daszkowski – jako prozaik – debiutował w roku 1958 na łamach „Głosu Szczecińskiego” opowiadaniem „Ostatni papieros”. W literackim dorobku ma kilkanaście tomów opowiadań, powieści i reportaży oraz wspomnień. Już jego pierwsza książka – „Wachta” (Wydawnictwo Morskie, 1972) wprowadziła go w krąg pisarzy marynistów, a jego kolejne publikacje były dowodem, że doświadczenia, jakie zdobył podczas morskich podróży, potrafi z powodzeniem przekuć w pisarskie tworzywo. I właśnie morze – egzotyczne rejsy i marynarskie anegdoty, kapitańskie refleksje i podróżnicze smaki, środowiskowy koloryt i conradowskie przesłania – stało się głównym źródłem jego twórczości.
Wydał m.in. „Marynarski widnokrąg” (1973), „Afrykańskie spotkania” (1978) – szczególnie lubiany przez czytelników tom opowiadań, doceniony też przez krytykę nagrodą im. Conrada, „Morskie progi” (1978) – powieść z elementami autobiografii, „Zahi” (1983), „Blindziarze z San Pedro” (1986) – opowiadania nagrodzone I miejscem w plebiscycie na najlepszą książkę marynistyczną w latach 1985-1987, „Marynarski węzeł” (1986). W roku 1996 ukazały się jego wspomnienia „Szkoła Wilków Morskich” – będące opowieścią o pierwszej szkole morskiej w Szczecinie – rocznik 1948-1950. Ton wspomnieniowy, choć bardziej osobisty, wrócił również w książce o kpt. Teresie Walas-Kobylińskiej, a szczególnie w książkach poświęconych rodzinnemu miastu – „Mój Wyszków” (1996) i „Wyszkowskie wspomnienia” (2001). W roku ubiegłym ukazał się zbiór jego opowiadań „Morski kalejdoskop”.
Dzisiejsze wydarzenie w Książnicy Pomorskiej jest dofinansowane ze środków miasta Szczecin w ramach projektu II Szczecińskie Promocje Literatury.
ADL
Partnerzy dodatku: