wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Akcje Kuriera > Kurier Metropolitalny > Uczelnie planują rok

Uczelnie planują rok

Uczelnie planują rok
Data publikacji: 2016-01-26 10:37
Ostatnia aktualizacja: 2016-01-27 12:08
Wywietleń: 388 110636

Plany szczecińskich uczelni na 2016 rok to między innymi modernizacja budynków, lepsza współpraca z otoczeniem biznesowym oraz tworzenie nowych kierunków studiów dostosowanych do potrzeb rynku. Mają na tym skorzystać i szkoły wyższe, i miasto.

Trzy priorytety

- Jednym z priorytetów Uniwersytetu Szczecińskiego w 2016 roku będzie zakończenie inwestycji Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nauk Przyrodniczych, projektu dofinansowanego z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, wartego ponad 25 milionów złotych - informuje Julia Poświatowska z US. - W budynku, który powstał przy ul. Tarczyńskiego działać będą cztery laboratoria: genetyki organizmów jednokomórkowych, biologii morza, sedymentologiczne oraz laboratorium hydrochemiczne, a także dziesięć pracowni: geochronologii, kartografii geologicznej, mikroskopowa (biologia), paleobiologiczna, komputerowa, mikroskopowa (geologia), geologii złóż, geologii regionalnej i stratygrafii, geologii inżynierskiej i geotechniki oraz mikroskopii fluorescencyjnej. Obiekt ten będzie spełniał zarówno funkcję dydaktyczną, jak i badawczą – z pewnością będzie to niezwykle ważna jednostka − nie tylko dla uczelni, ale dla miasta i regionu.

Drugim priorytetem dla uczelni jest ukończenie remontu kampusu uniwersyteckiego przy al. Piastów. W ostatnich dniach grudnia zeszłego roku otwarta została biblioteka międzywydziałowa, gdzie przeniesiono księgozbiory czterech bibliotek: Akademickiego Centrum Kształcenia Językowego, Filologiczną, Instytutu Filologii Germańskiej Wydziału Filologicznego oraz Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia.

- Jednak to nie koniec modernizacji kampusu – remontujemy pozostałe budynki – zarówno przestrzeń dydaktyczną, jak i administracyjną. Chcielibyśmy, aby studenci rozpoczęli kolejny rok akademicki już w odnowionych murach - dodaje Julia Poświatowska.

Trzecia sprawa to dalszy rozwój i sprawne funkcjonowanie ostatnich inwestycji: Laboratoriów Badawczo-Rozwojowych eLBR US przy Wydziale Matematyczno-Fizycznym, Centrum Biologii Molekularnej i Biotechnologii działającego przy Wydziale Biologii oraz Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka funkcjonującego przy Wydziale Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia.

- Nowa infrastruktura umożliwia prowadzenie badań naukowych na rzecz gospodarki, wypracowywanie nowych rozwiązań technologicznych, a także wzmocnienie powiązań pomiędzy Uniwersytetem Szczecińskim a przedsiębiorstwami, czy ugruntowanie pozycji uczelni jako partnera w międzynarodowych projektach naukowo-badawczych – to nasze cele w 2016 roku - podsumowuje Julia Poświatowska.

Nowe studia, nowe laboratoria

Akademia Morska deklaruje, że dostosowuje ofertę edukacyjną do potrzeb rynku pracy. Dlatego w nowym roku akademickim 2016/2017 wystartują nowe specjalności: żeglarstwo morskie (kierunek nawigacja, Wydział Nawigacyjny), technologie systemów bezzałogowych (kierunek transport, Wydział Nawigacyjny), eksploatacja siłowni okrętowych i jachtów motorowych (kierunek mechanika i budowa maszyn, Wydział Mechaniczny), eksploatacja portów jachtowych (kierunek transport, Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu) oraz eksploatacja terminali kontenerowych (kierunek logistyka, Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu).

- Rozbudowa i udoskonalanie bazy dydaktycznej realizowane jest poprzez tworzenie nowych laboratoriów i pracowni oraz zakup zaawansowanego technologicznie sprzętu, z którego korzystają zarówno studenci, jak i pracownicy naukowi uczelni - opowiada Bogna Bartkiewicz z AM. - Na początku tego roku akademickiego uruchomiliśmy Centrum Badania Paliw, Cieczy Roboczych i Ochrony Środowiska. Do końca miesiąca powinien się zakończyć tzw. pośredni remont klasowy statku badawczo-szkolnego m/s Nawigator XXI (z modernizacją mostka nawigacyjnego oraz sprzętu wykorzystywanego do badań Bałtyku).

W planach AM ma podpisanie kolejnych umów z przedsiębiorstwami i realizację założeń współpracy z innymi firmami i uczelniami m.in. w ramach konsorcjum  „Instytut Autostrada Technologii i Innowacji” (aplikowanie i realizacja projektów badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych), klastra „Wspólnota Wiedzy i Innowacji  w Inżynierii Produkcji” (AM jest jednym z 77 członków klastra; realizowane działania dotyczą zakresu inżynierii produkcji oraz technik zarządzania), konsorcjum Polskiej Platformy „Innowacyjne Technologie Morskie”  (działania z obszaru technologii morskich, inicjowanie  i koordynacja badań naukowo-technicznych i komercjalizacja rozwiązań naukowych). 

I jeszcze jedno. Wydział Mechaniczny zostanie przeniesiony do odnowionego i remontowanego obiektu przy ul. Willowej.

Kadry dla firm

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie dostał zgodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na wykorzystanie do badań w celach komercyjnych laboratoriów Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii. Dotyczy to m.in. takich projektów jak wytwarzanie biomateriałów nowej generacji  czy badań dla firmy Bridgestone, dla której również ZUT kształci kadry.

- W bieżącym roku intensywnie będziemy zabiegać o dodatkowe środki w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju - zapowiada Stanisław Heropolitański z ZUT. -  Złożyliśmy 10 wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego  Wiedza Edukacja i Rozwój oraz 3 wnioski  w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Rok zaczęliśmy silnym akcentem w zakresie umów z firmami regionu podpisując porozumienie z Grupą Azoty Police S.A. w zakresie kształcenia studentów ZUT dla potrzeb nowej inwestycji. Takich umów mamy podpisanych wiele, ale ta zasługuje na szczególną uwagę ze względu na zakres i dalekosiężną perspektywę. Planujemy kolejne porozumienia z zachodniopomorskimi zakładami pracy. Będziemy intensyfikować utrzymywane już kontakty z młodzieżą szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mi.in. poprzez zachęcanie uczniów do współpracy w ramach uczelnianych kół naukowych jak również spotkań o charakterze wykładów.

Uczelnia inwestuje w infrastrukturę. Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt z zadania na łączną kwotę blisko 20 milionów złotych w tym roku zakończy pierwszy etap inwestycji budowlanej na ul. Janickiego 29 związany z przeprowadzką Wydziału z dotychczasowej siedziby przy ul. Judyma 3.

Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa kontynuuje, po zakończeniu remontu elewacji, remont budynku głównego przy Królewicza 4. Łączny koszt tej inwestycji to ponad 7 mln. Również na tym Wydziale zaplanowany został remont laboratoriów w budynkach dydaktycznych A i D. ©℗

(as)

Na zdj.: Otwarcie biblioteki międzywydziałowej US przy al. Piastów to etap modernizacji kampusu oraz Laboratoria Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii mają służyć też do celów komercyjnych.

Uczelnie planują rok

Komentarze

Czytelnik Łukasz
Format większy, ale STRON niestety za mało. Zmiana na gorsze.
2016-01-27 11:37:22

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy