Sobota, 23 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Przydatna mapa zagrożeń

Data publikacji: 29 listopada 2016 r. 12:41
Ostatnia aktualizacja: 29 listopada 2016 r. 12:41
Przydatna mapa zagrożeń
 

Już od dwóch miesięcy w Zachodniopomorskiem funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To interaktywna mapa, która pozwala przekazywać policjantom informacje o niebezpiecznych miejscach w okolicy. Jak twierdzą funkcjonariusze, aplikacja rozwija się dynamicznie, codziennie korzysta z niej wielu mieszkańców naszego regionu.

Poczucie bezpieczeństwa to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Ma znaczący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. W trosce o zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego Polaków stworzono mapy zagrożeń bezpieczeństwa informujące o wybranych przestępstwach i wykroczeniach, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Są one pomocne również przy lokalizacji zasobów sprzętowo-kadrowych służb, a zwłaszcza przy podejmowaniu decyzji o utworzeniu w danym miejscu komisariatów lub posterunków policji. 

- Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa zawiera informacje

gromadzone w policyjnych systemach informatycznych - tłumaczy podkom. Łukasz Famulski, rzecznik stargardzkiej KPP. - Ale znajdują się na niej także spostrzeżenia społeczeństwa pozyskiwane w trakcie bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych oraz

w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu  publicznemu. Strona nie służy jednak do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

Każdy może skorzystać z mapy, wchodząc na stronę internetową policji. Przed korzystaniem z aplikacji, każdy użytkownik powinien jednak zapoznać się z treścią regulaminu. Zapisano w nim m.in., że mapa zagrożeń bezpieczeństwa ma charakter wyłącznie poglądowy. Jej zasoby nie mogą być traktowane jako dokumenty oficjalne. Korzystanie ze zbiorów odbywa się za pomocą usług przeglądania i wyszukiwania danych, które są powszechne i nieodpłatne. Strona jest bardzo prosta i intuicyjna. Wystarczy zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać rodzaj zagrożenia, np. „wandalizm” lub „nielegalne rajdy samochodowe”. Funkcjonariusze proszą też, aby użytkownicy używali map odpowiedzialnie, bo 

każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję policji. Z jednego komputera można wykonać tylko jedno zgłoszenie na dobę.

- Każdy mieszkaniec naszego regionu może anonimowo zareagować na zagrożenia i podzielić się spostrzeżeniami - dodaje podkom. Łukasz Famulski. - Może także sprawdzić, czy w danej okolicy jest bezpiecznie i mieć na to wpływ. Jeśli informacje się potwierdzą, policjanci wprowadzą je wprost na mapy. Dzięki temu znajdą się tam bardziej szczegółowe wiadomości, dotyczące również konkretnych dzielnic, osiedli albo ulic w mieście. 

Na mapie zagrożeń bezpieczeństwa znajdują się informacje m.in. o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie. Są tam np. dane o kradzieży cudzej rzeczy, kradzieży z włamaniem, rozbojach, wymuszeniach, uszczerbku na zdrowiu, oszustwach na wnuczka i policjanta, przestępstwa na tle seksualnym, narkotykowe oraz nieletnich. Ale można zgłosić także m.in. przekroczenie dozwolonej prędkości, dzikie wysypiska śmieci, nieprawidłowe oznakowanie drogi lub parkowanie pojazdów, zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych, akty wandalizmu, bezdomność, kłusownictwo, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych albo znęcanie się nad zwierzętami. Od początku funkcjonowania aplikacji w powiecie stargardzkim przyjęto 408 zgłoszeń. 95 z nich się potwierdziło, a 20 jest w trakcie weryfikacji. Najczęściej wskazywano na spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz przekroczenie dozwolonej prędkości jazdy autem. 

- Niestety zdarzały się także głupie żarty - przyznaje podkom. Łukasz Famulski. - Zaobserwowaliśmy na przykład zgłoszenia o parkowaniu auta na środku jeziora, pola albo na ogródku działkowym. Ktoś poskarżył się również na żebranie w komendzie policji albo na plebanii. Wszystkie zgłoszenia są przez nas weryfikowane i jeśli się potwierdzą, na wskazane miejsce kierowane są odpowiednie służby. A jeśli natomiast ktoś zgłosi nieprawidłowe oznakowanie drogi, problem przekazujemy właściwemu zarządcy. 

Oficer prasowy stargardzkiej KPP wyjaśnia także, że użyteczność mapy zagrożeń bezpieczeństwa wielokrotnie już się sprawdziła. To dzięki niej zatrzymano np. dilerów narkotykowych, osoby spożywające alkohol pod chmurką albo ograniczono piractwo drogowe. ©℗ 

Aneta Słaba

fot. KPP Stargard

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA