w grudniu 1970 r. na Wybrzeżu wybuchły protesty robotnicze. Doszło do jednych z najtragiczniejszych wydarzeń w powojennej historii Polski. Przeciwko zdesperowanemu społeczeństwu, które zaprotestowało z powodu drastycznej podwyżki cen tuż przed świętami Bożego Narodzenia, komunistyczne władze wysłały czołgi, żołnierzy i milicjantów. Zabito wówczas 45 osób (w Szczecinie 16), a ponad tysiąc zostało rannych. Ofiary chowano po kryjomu w nocy, podobnie jak w czasach stalinowskich.
Po 54 latach nie wolno nam zapomnieć o tych dramatycznych dniach, które odcisnęły trwałe piętno na obliczu naszego miasta i historii Ojczyzny. Odwaga ludzi – uczestników Rewolty Grudniowej 1970 r. oraz strajku ze stycznia 1971 r., dała przykład ich następcom, którzy utworzyli w 1980 r. „Solidarność”, a w końcu doprowadziła do odzyskania wolności i niepodległości w 1989 r.
Jestem przekonany, że „Kurier Historyczny IPN” przygotowany przez historyków szczecińskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej rozbuduje naszą – mieszkańców miasta – wiedzę o tych bolesnych wydarzeniach.
To ostatni w tym roku numer „Kuriera Historycznego IPN”. Spotkamy się na jego łamach znów w 2025 r. Z tej okazji życzę Państwu ciepłych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz spełnienia marzeń i nadziei, jakie niesie ze sobą Nowy Rok.
Krzysztof Męciński
Dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie