Niedziela 17 października 2021r. 
REKLAMA

Krokusy na Słoneczne(go) brzegi

Data publikacji: 2015-10-08 15:06
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-09 15:19
Krokusy na Słoneczne(go) brzegi
 

Jedno z najbardziej malowniczych śródmiejskich jezior oraz osiedle znane z wielu społecznych i proekologicznych inicjatyw - czyli tym razem na Gumieńcach, nad Słonecznym, już w sobotę rozwiniemy sztandar „krokusowej rewolucji". Do udziału we wspólnym sadzeniu kwiatowych dywanów zapraszamy wszystkich naszych Czytelników - przyjaciół „Kuriera Szczecińskiego" oraz zielonego Szczecina.

Nasza redakcja prowadzi nurt jednej z najbardziej pozytywnych i społecznych akcji ostatnich lat - „krokusową rewolucję". Wspólnie z naszymi Czytelnikami oraz Sylwiuszem Mołodeckim z „Zielonych Ogrodów" przenosimy kwiatowe kobierce z Jasnych Błoni w różne inne punkty miasta. Sadząc je wszędzie tam, gdzie chcemy, aby nas budziły na wiosnę: od trawników przy domach, przez zieleńce obok miejsc pracy, po skwery i parki, w których zwykle wypoczywamy.

Oryginalny pomysł Marii Myśliwiec już czwarty rok realizują setki szczecinian, którym zależy na piękniejszym i lepszym do życia mieście. Dzięki czemu Szczecin mamy bogatszy o ponad 200 tysięcy krokusów. Rozkwitają fantastycznie: dywanami, kolorami, dając szczecinianom mnóstwo pozytywnej energii - co wiosnę.

Dwa z takich kwiatowych kobierców - w dawnej alei kwiatowej oraz na Wałach Chrobrego - są dziełem Czytelników oraz pracowników naszej redakcji. W tym roku - już w sobotę - znów tysiące krokusów - od „Kuriera", Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Rady Osiedla Gumieńce - posadzimy na brzegu Jeziorka Słonecznego. W miejscu nieprzypadkowym, bo wybranym przez szczecinian w głosowaniu.

- Ogromnie się cieszę, że na mapie miejsc odbitych przez pozytywną moc „krokusowej rewolucji" znajdą się także brzegi Słonecznego. Aż 20 tysiącami kwiatów! Jednak, nie tyle wynik się liczy, co społeczne zaangażowanie szczecinian, chcących za sprawą naszej akcji zmieniać Szczecin na lepsze - komentuje Maria Myśliwiec, inicjatorka przedsięwzięcia.

Liczymy na ich pasję właśnie w sobotę (10 bm.), gdy o godz. 12 rozpoczniemy jedno z najbardziej pozytywnych i społecznych wydarzeń tej jesieni: „krokusową rewolucję" na Gumieńcach. Sporo pracy przed nami, ale efekt - już wiosną - murowany!

- Serdecznie zapraszam do udziału we wspólnym sadzeniu krokusów. Dla pięknych Gumieniec! - zachęca szczeciński radny Michał Wilkocki, przewodniczący RO Gumieńce - Do sadzonek od „Kuriera" dorzucamy jeszcze 5 tysięcy kwiatowych cebul od naszej Rady Osiedla. Kolejne partie po 750 sztuk podarujemy również SP nr 16, Gimnazjum nr 24 oraz IV LO, więc „krokusowa rewolucja" na naszych Gumieńcach zatoczy znacznie większe koło.
Najpierw sadzenie. Potem wspólne ognisko z niespodziankami. Zapraszamy: spotkajmy się 10 października (sobota), w samo południe, przy Jez. Słonecznym (ul. Derdowskiego, na wysokości boisk i siłowni pod chmurką). Wspólnie posadzimy krokusy, które będą budziły Szczecin na wiosnę.

* * *

Tego samego dnia „krokusowa rewolucja" zawita także do pobliskiego Mierzyna. Tam kwiatów kobierce będą sadzili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci (ul. Kolorowa). Od blisko dwóch tygodni klasami zbierali krokusy, aby teraz ich część - ponad 4 tysiące - posadzić na przyszkolnych terenach zielonych. Na tym nie koniec, bo za tydzień ciąg dalszy akcji dla pięknego Mierzyna. Kolejne 6 tysięcy krokusów - ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Sołectwa Mierzyn oraz naszym „Kurierem" - posadzą społecznicy wzdłuż ul. Weleckiej, w centrum - przy pomniku oraz na przykościelnym placu.

- Zależy nam na upiększeniu Mierzyna, ale także na efekcie edukacyjnym: bo czego Jasiu się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Właśnie rozbudzeniu społecznikowskiej pasji w najmłodszych nam zależy - mówi Jan Głowacki, sołtys Mierzyna. - „Krokusowa rewolucja" pod tym względem jest super. Poza tym dzięki niej i kwiatowym dywanom na wiosnę będziemy cieszyć oczy naszym pięknym Mierzynem.

* * *

„Krokusowa rewolucja" rozkręca się na dobre. Przypominamy: kto chciałby się włączyć w jej nurt, jest proszony o kontakt: w Szczecinie - z Marią Myśliwiec (tel. 696-05-06-57 oraz mail: rada@arkonskie.szczecin.pl). Natomiast społecznicy i samorządy lokalne - z redakcją: z kierownikiem działu kolportażu i promocji - Adrianem Bednarskim (adrian@kurier.szczecin.pl, tel. 91-44-29-160). ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ