czwartek, 17 października 2019.
Strona główna > Akcje Kuriera > Grupa Azoty > Trawniki oczekują pomocy

Trawniki oczekują pomocy

Trawniki oczekują pomocy
Data publikacji: 2019-07-26 07:00
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-09 20:12
Wywietleń: 550 405050

Ogród to nie tylko przestrzeń do wypoczynku, ale także ważne miejsce gdzie spotka się bogactwo gatunków roślin, występujących obok siebie na małych powierzchniach. Często są to rośliny pochodzące z różnych rejonów świata, więc ich kondycja w tym suchym i gorącym roku może być różna.

Konieczność podlewania tych roślin powoduje, szczególnie na glebach lżejszych lub „wzbogacanych torfem” duże wymywanie składników pokarmowych. Ponieważ trawnik obecny jest w każdym ogrodzie, oto kilka uwag o jego letniej pielęgnacji.

Nawet wyjeżdżając na urlop nie zapominajmy o regularnym jego koszeniu. Ono najbardziej decyduje o wyglądzie i kondycji trawnika. Jeżeli w końcówce lata jest bardzo sucho – kosimy nieco wyżej i obficie podlewamy. Nawożenie azotem kończymy w sierpniu, najpóźniej do 15 września, a nawożenie w późniejszym terminie może przyczynić się do gorszego zimowania darni i w konsekwencji utrudnić jej regenerację na wiosnę.

Obecnie wskazane jest ostatnie zasilenie trawnika, szczególnie gdy widać na nim jasne przebarwienia. Zaleca się nie więcej jak 1 kg na 100 metrów kwadratowych (m.kw.) mocznika. Mocznik to najlepszy i najbezpieczniejszy nawóz azotowy w uprawach hobbystycznych. Jest także bezpieczny, bo nie powoduje poparzeń trawnika, tak jak saletra amonowa lub saletrzaki.

Jeżeli trawnik jest w słabym stanie, wskazane jest go zasilić nawozem kompleksowym POLIFOSKA®START. Jako kompleksowy i bezchlorkowy zawierający nie tylko azot, fosfor i potas, ale także magnez i siarkę i najważniejsze mikroskładniki, może być stosowany pod wszystkie, nawet najbardziej wrażliwe rośliny tak w ogrodzie, jak i w sadzie, w uprawach pod osłonami oraz na terenach rekreacyjnych. Na trawnik latem wystarczy dawka 2-4 kg tego nawozu na 100 m. kw.

Wszystkie nawozy mineralne należy wysiewać zawsze na suchy trawnik, by granule nie przylepiały się do roślin i nie powodowały poparzeń, a po rozsianiu powinno się całą powierzchnię delikatnie podlać, tak by nie powstawały powierzchniowe spływy nawozu na nierównym trawniku, a pozostałości nawozu zostały spłukane z liści.

Nawozy te można kupić w opakowaniach 25 kilogramowych. Przechowywane w suchym pomieszczeniu nie stracą swych właściwości przez wiele lat.

Więcej o nawożeniu trawnika na https://www.polifoska.pl/abc#trawnik

Adam GRZEŚKOWIAK

Trawniki oczekują pomocy

Komentarze

ixol
Bzdurna propaganda. Koszenie trawników to niszczenie fauny i flory, wymuszone w ostatnich latach przez popkulturę. Oczywiście producenci kosiarek mają z tego powodu rynek zbytu. Koszenie trawy powoduje pustynnienie naszej ziemi, przyszłe pokolenia nam tego nie zapomną.
2019-09-09 20:04:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Najstarszy szczeciński fast food

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie