środa, 08 lipca 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > Grupa Azoty > Trawniki oczekują pomocy

Trawniki oczekują pomocy

Trawniki oczekują pomocy
Data publikacji: 2019-07-26 07:00
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-09 20:12
Wywietleń: 1184 405050

Ogród to nie tylko przestrzeń do wypoczynku, ale także ważne miejsce gdzie spotka się bogactwo gatunków roślin, występujących obok siebie na małych powierzchniach. Często są to rośliny pochodzące z różnych rejonów świata, więc ich kondycja w tym suchym i gorącym roku może być różna.

Konieczność podlewania tych roślin powoduje, szczególnie na glebach lżejszych lub „wzbogacanych torfem” duże wymywanie składników pokarmowych. Ponieważ trawnik obecny jest w każdym ogrodzie, oto kilka uwag o jego letniej pielęgnacji.

Nawet wyjeżdżając na urlop nie zapominajmy o regularnym jego koszeniu. Ono najbardziej decyduje o wyglądzie i kondycji trawnika. Jeżeli w końcówce lata jest bardzo sucho – kosimy nieco wyżej i obficie podlewamy. Nawożenie azotem kończymy w sierpniu, najpóźniej do 15 września, a nawożenie w późniejszym terminie może przyczynić się do gorszego zimowania darni i w konsekwencji utrudnić jej regenerację na wiosnę.

Obecnie wskazane jest ostatnie zasilenie trawnika, szczególnie gdy widać na nim jasne przebarwienia. Zaleca się nie więcej jak 1 kg na 100 metrów kwadratowych (m.kw.) mocznika. Mocznik to najlepszy i najbezpieczniejszy nawóz azotowy w uprawach hobbystycznych. Jest także bezpieczny, bo nie powoduje poparzeń trawnika, tak jak saletra amonowa lub saletrzaki.

Jeżeli trawnik jest w słabym stanie, wskazane jest go zasilić nawozem kompleksowym POLIFOSKA®START. Jako kompleksowy i bezchlorkowy zawierający nie tylko azot, fosfor i potas, ale także magnez i siarkę i najważniejsze mikroskładniki, może być stosowany pod wszystkie, nawet najbardziej wrażliwe rośliny tak w ogrodzie, jak i w sadzie, w uprawach pod osłonami oraz na terenach rekreacyjnych. Na trawnik latem wystarczy dawka 2-4 kg tego nawozu na 100 m. kw.

Wszystkie nawozy mineralne należy wysiewać zawsze na suchy trawnik, by granule nie przylepiały się do roślin i nie powodowały poparzeń, a po rozsianiu powinno się całą powierzchnię delikatnie podlać, tak by nie powstawały powierzchniowe spływy nawozu na nierównym trawniku, a pozostałości nawozu zostały spłukane z liści.

Nawozy te można kupić w opakowaniach 25 kilogramowych. Przechowywane w suchym pomieszczeniu nie stracą swych właściwości przez wiele lat.

Więcej o nawożeniu trawnika na https://www.polifoska.pl/abc#trawnik

Adam GRZEŚKOWIAK

Trawniki oczekują pomocy

Komentarze

ixol
Bzdurna propaganda. Koszenie trawników to niszczenie fauny i flory, wymuszone w ostatnich latach przez popkulturę. Oczywiście producenci kosiarek mają z tego powodu rynek zbytu. Koszenie trawy powoduje pustynnienie naszej ziemi, przyszłe pokolenia nam tego nie zapomną.
2019-09-09 20:04:57

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie