Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Trawniki oczekują pomocy

Data publikacji: 26 lipca 2019 r. 07:00
Ostatnia aktualizacja: 09 września 2019 r. 20:12
Trawniki oczekują pomocy
 

Ogród to nie tylko przestrzeń do wypoczynku, ale także ważne miejsce gdzie spotka się bogactwo gatunków roślin, występujących obok siebie na małych powierzchniach. Często są to rośliny pochodzące z różnych rejonów świata, więc ich kondycja w tym suchym i gorącym roku może być różna.

Konieczność podlewania tych roślin powoduje, szczególnie na glebach lżejszych lub „wzbogacanych torfem” duże wymywanie składników pokarmowych. Ponieważ trawnik obecny jest w każdym ogrodzie, oto kilka uwag o jego letniej pielęgnacji.

Nawet wyjeżdżając na urlop nie zapominajmy o regularnym jego koszeniu. Ono najbardziej decyduje o wyglądzie i kondycji trawnika. Jeżeli w końcówce lata jest bardzo sucho – kosimy nieco wyżej i obficie podlewamy. Nawożenie azotem kończymy w sierpniu, najpóźniej do 15 września, a nawożenie w późniejszym terminie może przyczynić się do gorszego zimowania darni i w konsekwencji utrudnić jej regenerację na wiosnę.

Obecnie wskazane jest ostatnie zasilenie trawnika, szczególnie gdy widać na nim jasne przebarwienia. Zaleca się nie więcej jak 1 kg na 100 metrów kwadratowych (m.kw.) mocznika. Mocznik to najlepszy i najbezpieczniejszy nawóz azotowy w uprawach hobbystycznych. Jest także bezpieczny, bo nie powoduje poparzeń trawnika, tak jak saletra amonowa lub saletrzaki.

Jeżeli trawnik jest w słabym stanie, wskazane jest go zasilić nawozem kompleksowym POLIFOSKA®START. Jako kompleksowy i bezchlorkowy zawierający nie tylko azot, fosfor i potas, ale także magnez i siarkę i najważniejsze mikroskładniki, może być stosowany pod wszystkie, nawet najbardziej wrażliwe rośliny tak w ogrodzie, jak i w sadzie, w uprawach pod osłonami oraz na terenach rekreacyjnych. Na trawnik latem wystarczy dawka 2-4 kg tego nawozu na 100 m. kw.

Wszystkie nawozy mineralne należy wysiewać zawsze na suchy trawnik, by granule nie przylepiały się do roślin i nie powodowały poparzeń, a po rozsianiu powinno się całą powierzchnię delikatnie podlać, tak by nie powstawały powierzchniowe spływy nawozu na nierównym trawniku, a pozostałości nawozu zostały spłukane z liści.

Nawozy te można kupić w opakowaniach 25 kilogramowych. Przechowywane w suchym pomieszczeniu nie stracą swych właściwości przez wiele lat.

Więcej o nawożeniu trawnika na https://www.polifoska.pl/abc#trawnik

Adam GRZEŚKOWIAK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ixol
2019-09-09 20:04:57
Bzdurna propaganda. Koszenie trawników to niszczenie fauny i flory, wymuszone w ostatnich latach przez popkulturę. Oczywiście producenci kosiarek mają z tego powodu rynek zbytu. Koszenie trawy powoduje pustynnienie naszej ziemi, przyszłe pokolenia nam tego nie zapomną.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA