Większa efektywność produkcji, jej wyższa jakość, mniejsze zużycie energii i surowca to niektóre z efektów przeprowadzonej modernizacji instalacji do produkcji kwasu fosforowego w Grupie Azoty Police.
Instalacja, która jest w trakcie rozruchu, przeszła pozytywnie testy. Potwierdziły one, że projekt opracowany wspólnie przez pracowników polickiej spółki z wiodącą na świecie firmą zajmującą się nowoczesną technologią chemiczną jest unikalny w skali świata i spełnia pokładane w nim nadzieje.
Prace na wydziale kwasu fosforowego, który to surowiec jest niezbędny do produkcji podstawowego produktu, czyli nawozów, przeprowadzono w rekordowym tempie pięciu miesięcy i nie zakłóciły one ciągłości produkcji.
– Jesteśmy aktualnie po pierwszych, z pozytywnym skutkiem przeprowadzonych, rozruchach mechanicznych i testach, które potwierdziły nasze założenia projektowe – w tym te innowacyjne – powiedziała menedżer projektu w polickiej spółce Monika Kaliszyk. Jak podkreśliła, inwestycja pozwala na zwiększenie potencjału produkcyjnego, wprowadza Grupę Azoty Police do grona firm, które wyznaczają nowe możliwości i nadają tempo rozwoju. – Dzięki nowej instalacji znacząco zredukujemy zużycie surowca do produkcji kwasu fosforowego, czyli sprowadzanych z Afryki fosforytów. Obrazowo można powiedzieć, że do polickiego portu wpłynie rocznie o jeden statek mniej z tym ładunkiem – dodała.
Wśród pozostałych korzyści, które przyniesie inwestycja, firma wymienia również poprawę efektywności i jakości produkcji, mniejsze zużycie energii, a także większy komfort pracy obsługi instalacji. Proces technologiczny został całkowicie zautomatyzowany i skomputeryzowany, co znacznie ułatwia jego nadzór czy dozowanie surowców.
Kierownictwo firmy liczy, że przeprowadzona inwestycja przyniesie także korzyści finansowe, głównie z powodu efektywności produkcji kwasu fosforowego i ograniczenia kosztów jego produkcji.
Metoda produkcji kwasu fosforowego w polickiej firmie powstała dzięki współpracy światowego lidera w technologiach chemicznych firmy Prayon Technologies z Grupą Azoty Police. – Proces jej opracowywania trwał kilka lat. Nasi pracownicy, którzy tworzyli specjalnie powołany do tego projektu zespół wspólnie z przedstawicielami belgijskiej firmy, przeprowadzali w tym czasie próby laboratoryjne, próby w tzw. skali ćwierćtechnicznej oraz testy w skali przemysłowej. Te ostatnie były wykonywane w Policach – powiedział zaangażowany w prace dedykowanego projektowi zespołu Eugeniusz Paprocki. Pomyślnie przeprowadzone testy pozwoliły opracować nową technologię produkcji kwasu fosforowego, która jako pierwsza na świecie wykorzystuje metodę zwaną DA-HF (Di Attack – Hemi Filtration). Polega ona na poddawaniu surowca dwukrotnej reakcji w specyficznych warunkach w celu uzyskania z niego większej ilości fosforanów.
Modernizacja objęła swym zasięgiem prawie całą instalację. Do głównych prac należy zaliczyć wymianę tzw. serca instalacji, czyli filtra Prayon-a służącego do oddzielania surowca od powstałego kwasu fosforowego. To jedno z największych obecnie pracujących na terenie spółki urządzeń. Wykonany został nowy reaktor, dobudowano nowe węzły technologiczne oraz zbudowano nowy system przenośników taśmowych. Powstała nowa rozdzielnia niskiego napięcia i komputerowy system sterowania produkcją – zaznacza Paweł Choroduk z zespołu.
Jak podkreśla Mariusz Grab, prezes Grupy Azoty Police Serwis, spółki należącej do polickiego kombinatu, największym wyzwaniem był wyjątkowo krótki termin realizacji projektu. Wszystkie prace musiały zostać wykonane w ok. pięć miesięcy tak, by nie zakłócić ciągłości produkcji nawozów. Pracownicy Police Serwis położyli około 60 km kabli, pięć km rurociągów, zamontowali 13 aparatów technologicznych i pięć taśmociągów, w tym jeden o szerokości pięciu metrów. Zegarmistrzowskiej precyzji wymagał montaż specjalistycznego filtra. W kulminacyjnym okresie na placu budowy pracowało ponad 140 pracowników głównego wykonawcy modernizacji – naszej spółki oraz jej partnerów kooperacyjnych – podkreśla Grab.
Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” jest największym w kraju producentem wieloskładnikowych nawozów. Sztandarowym produktem spółki jest Polifoska®.
(ka)