Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wzbogacił się o nowoczesne Laboratorium Dynamiki Procesowej i Sterowania. Kosztem 70 tys. euro ufundowała je Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA. To opłacalny wydatek, bo kształcić się w nim będą studenci, którzy w przyszłości zasilą kadry spółki i będą pracowali przy jej najważniejszej inwestycji, czyli instalacji do produkcji propylenu metodą PDH.
Powstanie laboratorium to efekt zawartego w tym roku porozumienia pomiędzy Grupą Azoty Police oraz WTiICh ZUT o wzajemnej współpracy w zakresie kształcenia studentów.
– Powstało miejsce, w którym słuchacze i kadra wydziału będą się mogli rozwijać naukowo, a także zdobywać praktyczne umiejętności – mówi dr Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty Police. – Police mają żywotny interes w bliskich relacjach z nauką, bo potrzebują wykształconych pracowników z praktycznym przygotowaniem. W minionych latach bowiem nieco zaniedbały troskę o wymianę kadr, a właśnie jesteśmy w trakcie pokoleniowej ich zmiany.
Laboratorium mieści się w Instytucie Inżynierii Chemicznej i Procesów Ochrony Środowiska. Mają się w nim kształcić przede wszystkim słuchacze specjalności inżyniera procesów wytwarzania olefin. Będzie też służyć doskonaleniu obecnych i przyszłych pracowników Grupy Azoty Police oraz jej spółki celowej PDH Polska SA (powołanej do budowy instalacji do produkcji propylenu z propanu), która sfinansowała (70 tys. euro) wyposażenie nowoczesnej placówki.
Na stanowiskach dydaktycznym laboratorium studenci będą mogli zdobyć nowe umiejętności „na sucho”, co powinno im później ułatwić pracę na „żywym organizmie” – wykorzystywanych w przemyśle instalacjach. Służą on m.in. do nauki obsługi różnych regulatorów (np. przepływu cieczy w rurociągu, temperatury, ciśnienia) i zasad ich działania, parametrów i optymalnych ustawień, badanie różnych wariantów układów sterowania. Ponadto dają możliwość zaznajomienia się z podstawami automatyki, procesami zachodzącymi podczas powstawania związków chemicznych w polickich zakładach.
(gm)
Fot. Dariusz GORAJSKI
Więcej informacji o Grupie Azoty: http://grupaazoty.com/