Środa, 22 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Biel tytanowa - policki pewniak

Data publikacji: 19 października 2018 r. 07:00
Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia 2018 r. 20:29
Biel tytanowa - policki pewniak
Fot. Grupa Azoty  

Ten pozornie prosty związek chemiczny jest jednym z produktów symbolizujących zdobycze cywilizacyjne ostatniego stulecia. Poprzez swoją obecność w większości produktów codziennego użytku, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę, biel tytanowa towarzyszy nam niemal na każdym kroku.

Oczywistym jest, że jako doskonały biały pigment znajduje się we wszystkich materiałach, którym chcemy nadać walory dekoracyjne, zaczynając od powszechnie stosowanych farb, tapet, wykładzin i paneli podłogowych, terakoty, poprzez najwyższej jakości farby drogowe, przemysłowe i motoryzacyjne, aż do ceramiki, materiałów dentystycznych, medycznych, czy nawet wyrobów jubilerskich.

Pierwsza instalacja bieli tytanowej powstała w Norwegii w roku 1926, ale dynamiczny rozwój jej produkcji rozpoczął się dopiero po II wojnie światowej. W Polsce jedynym wytwórcą bieli tytanowej pozostaje Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA. Produkt, który oznaczono symbolem Tytanpol A-11 wyprodukowano tam po raz pierwszy 28 listopada 1977 roku.

Cały proces produkcji bieli tytanowej jest bardzo złożony i długotrwały. Od wprowadzenia do instalacji ilmenitu, surowca o czarnej barwie, do uzyskania pigmentu, który jest najbielszym z możliwych upływa 10 dni.

Najważniejsze zmiany w technologii wytwarzania, jakie dokonały się przez 40 lat polegają na zmniejszeniu negatywnego oddziaływania produkcji na środowisko. W Grupie Azoty Police podjęto m.in. działania ograniczające emisję niepożądanych gazów i pyłów, co pozwoliło na dostosowanie, zarówno instalacji jak i produktu do rygorystycznych wymagań proekologicznych ustanowionych przez Unię Europejską. 

Sukcesywnie udoskonalana technologia produkcji pozwala na wytwarzanie nowych gatunków pigmentów, które zaspokajają rosnące wymagania klientów. Obecnie policka spółka jest zdolna do produkcji co najmniej 8 specjalistycznych gatunków, co pozwala na pokrycie zdecydowanej większości zastosowań bieli tytanowej. Nie ma drugiego takiego pigmentu, który mógłby z nią konkurować pod względem skuteczności rozjaśniania i zapewnienia nieprzeźroczystości, potocznie określanej siłą krycia.

Policka biel tytanowa pod handlową marką TYTANPOL jest poszukiwana przez wszelkie branże. Ponad połowa produkcji sprzedawana jest na rynku krajowym. Natomiast w Unii Europejskiej głównymi odbiorcami są Niemcy, Francja, Włochy i Skandynawia. Niewielka część eksportu trafia do krajów spoza Europy.

Nie sposób wymienić wszystkich zastosowań bieli tytanowej, ale na uwagę zasługuje także jej rola w dynamicznie rozwijającym się sektorze tworzyw sztucznych. Służy tutaj nie tylko do ich barwienia ale także dzięki wyjątkowej absorpcji promieniowania ultrafioletowego do ich ochrony przez promieniami słonecznymi, co przekłada się wydatnie na wydłużenie okresu ich użytkowania. Stąd nie dziwi obecność bieli w profilach okiennych i drzwiowych, systemach ociepleń a także w szerokiej gamie uszczelnień i klejów.

Dynamika światowej produkcji bieli tytanowej, jako produktu o charakterze inwestycyjno-konsumpcyjnym o bardzo szerokim spektrum zastosowań wpisuje się idealnie w globalny trend rozwojowy, co dla sektora finansowego czyni ją jednym z najlepszych mierników poziomu koniunktury gospodarczej.

(k)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

chemia
2018-12-27 20:21:00
No to zasypja nas od Polic do Szwecji na bielutko, rowniusienko - tak jak bylo w historii za czasow jak istnial SUPERFOSFAT w Stolczynie. !!!!
AntoniS
2018-10-22 10:29:31
Kolejnych sukcesów załodze tej "Jedynej w RP" ;)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA