poniedziałek, 16 grudnia 2019.
Strona główna > Akcje Kuriera > EkoAktywni > Święta i dieta

Święta i dieta

Święta i dieta
Data publikacji: 2018-04-06 15:43
Ostatnia aktualizacja: 2018-04-27 11:44
Wywietleń: 1040 321705

Nadchodzą święta. Wielkanoc to na pewno czas modlitwy, duchowych przeżyć, odpoczynku z rodziną. Ale czy czasami dla nas nie liczą się bardziej suto zastawione stoły?

Wielkanoc w wielu domach to przede wszystkim kiełbasa, żurek, majonez, serniki, mazurki, słodkie prezenty, a bardzo często także alkohol.

Chcesz, żeby było inaczej? Jak to przeżyć?

Bardzo prosto i przyjemnie! Moja propozycja jest następująca: wstajemy rano i idziemy na spacer, trucht czy jakikolwiek inny trening. Nie musi być na siłowni, może być biegowy albo rowerowy. Ważne, aby obudzić organizm i napędzić naturalnie metabolizm.

1. Siadając przy stole, pamiętamy o piciu wody, przed posiłkiem szklanka lub dwie, ale również pijemy między posiłkami. Polepszy to trawienie, ale także wypełni żołądek.

2. Potrawy zgodnie z tradycją jemy wszystkie, ale po trochę i jednak pamiętajmy – nie w trakcie jednego posiłku. Rozdzielajmy to na kilka mniejszych.

3. Starajmy się nie spędzać świąt tylko przy stole. Pójdźmy z rodziną na spacer. Razem z dziećmi możemy pobiegać, można to zrobić w formie zabawy, np. zacznij od żartu – klepnij córkę/syna, krzyknij „berek” i zacznij uciekać. Dzieci z chęcią podejmą wyzwanie.

4. Zrezygnuj z pieczywa. Jeżeli jesz je na co dzień, to w święta się nim nie zapychaj. A jeśli już, to w minimalnych ilościach. Delektuj się smakiem.

5. Jedz powoli, ważne jest, by się nie spieszyć z jedzeniem. O tym, że jesteś już najedzony, dowiesz się z opóźnieniem około 20 min. Więc uważaj. Powoli i dokładnie przeżuwaj.

6. Ważna jest wielkość porcji. Staraj się, by twoje posiłki nie odbiegały ilościowo od tych jedzonych na co dzień.

Cukier i alkohol?

Lubię jasno nakreślać sprawę, albo coś jest czarne, albo białe. Ani alkohol, ani cukier nie idą w parze ze zdrowym trybem życia. Jednak wszystko jest dla ludzi przy zachowaniu umiaru. Powiem w tej kwestii jedno: naukowcy biją na alarm, gdyż słupki uzależnionych ludzi od cukru są wyższe niż uzależnionych od papierosów czy narkotyków!

Są święta, a ty już wcześniej zacząłeś odchudzanie i co teraz?

Jest to bardzo proste. Z odchudzaniem jest jak z prowadzeniem firmy, liczy się ciągłość działania. Jak przestajesz to realizować – musisz zaczynać od nowa.

Jeżeli rozpocząłeś projekt odchudzanie, absolutnie trzymaj się zasad, które sobie określiłeś. Jeśli jadłeś pięć posiłków, to w okresie świątecznym również jedz pięć posiłków. Pamiętaj o ilości kalorii spożywanych w ciągu dnia. Przypomnij sobie, jak ciężko było powrócić do zdrowych nawyków żywieniowych.

Nie pozwól, byś walczył od nowa. Jest jedna zasada, którą ja zawsze sobie powtarzam: bez wymówek!

Przypomnijcie sobie pierwszy dzień w pracy po świętach. Te wszystkie komentarze: „daj spokój – cały dzień przy garach, mam problemy żołądkowe, święta i po świętach, sałatki mam już dosyć...”. A ty będziesz wypoczęty i uśmiechnięty. Nie wmawiajmy sobie, że święta to tylko jedzenie.

Może nasze babcie kochane, członkowie rodziny pokręcą nosem na te nasze zmiany, ale z biegiem czasu, widząc rezultaty, staniesz się bohaterem dla siebie, a u innych zyskasz szacunek.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem i już za tydzień podpowiem, jak rozpocząć przygodę ze sportem. Kochani, Wesołych Radosnych Świąt i BEZ WYMÓWEK!!!

Trener Personalny

Krzysztof Kryj

Szczecińskie Centrum

Treningu Personalnego

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie