Niemal przez cały rok ta działka robi wrażenie. Latem jest idealnym kącikiem wypoczynkowym pani Marii Matz. Najlepiej ukryć się w cieniu przed palącymi promieniami słońca i podziwiać gustownie urządzony teren. Zimą jest tu również pięknie i kolorowo dzięki uwielbianym przez właścicielkę wrzoścom, które w styczniu wyglądają najbardziej zjawiskowo.
Mimo iż nieopodal znajduje się ruchliwa ulica, na działce pani Marii, zlokalizowanej w rozległym kompleksie Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. gen. Władysława Sikorskiego, jest cicho i przyjemnie.
– Kiedy tylko potrzebuję chwili wytchnienia, wybieram się na działkę, to mój azyl i miejsce, w którym mogę wypocząć – mówi pani Maria Matz. – Choć mieszkam zupełnie gdzie indziej, całe lato spędzam na działce. Tym bardziej że niedaleko mojego mieszkania trwają obecnie remonty. Współczuję sąsiadom. Ja tutaj mam ciszę i spokój. W upalne dni uwielbiam leżeć pod drzewkiem.
Dobrze zaprojektowany ogród odpowiada potrzebom właścicielki. Atrakcyjne cały rok rabaty nie tylko zdobią, ale także wypełniają teren przyjemnym zapachem oraz pełnią inne funkcje użytkowe. To pożądany element każdego ogrodu. Starannie wykonane rabaty u pani Marii wysadzane są licznymi odmianami azalii, hortensji i rododendronów. Są bardzo wyraźnym i widocznym elementem wypełniającym ogród.
Bukszpany, tuje oraz wrzosy równie idealnie zdobią ogród. Zwłaszcza ich formy i kształty cieszą oko. Jednak nie jest łatwo o nie zadbać w tym roku ze względu na częste ataki ćmy bukszpanowej.
– Szkodniki w bardzo widoczny sposób psują estetykę tych krzewów – podkreśla pani Maria. – Mam z nimi coraz większy problem.
Są tu też piękne dwie odmiany cynii – wysokie i niskie. Nie brakuje owocowych drzew. W tym roku śliwki obrodziły wyjątkowo dorodnie. Gałęzie uginają się od fioletowych owoców. Pani Maria uległa pokusie i postanowiła upiec pyszne ciasto ze śliwkami. Równie dorodnie obrodziła jabłoń.
Wśród ulubionych zielonych okazów właścicielki są hortensje dębolistne i dwukolorowe. Zwłaszcza te pierwsze to oczko w głowie pani Marii. Oprócz dekoracyjnych kwiatów hortensje dębolistne mają niezwykle ozdobne liście, które stanowią olśniewającą ozdobę cienistych zakątków ogrodu. Warto dodać, że to rzadko spotykany gatunek, pochodzący z południowo-wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych. Na jesień hortensje dębolistne przebarwiają się malowniczo na brązowo-czerwony kolor. Zachwycać mogą też krzewy ognika szkarłatnego. Przed altaną rośnie perowskia łobodolistna, której kwiaty latem mienią się fioletem i niebieskimi barwami.
Kamil KRUKOWSKI