niedziela, 12 lipca 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > Cały Szczecin w kwiatach 2019 > Ogród seniorów przy ul. Romera

Ogród seniorów przy ul. Romera [GALERIA]

Ogród seniorów przy ul. Romera
Data publikacji: 2019-08-03 11:18
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-09 18:20
Wywietleń: 990 406262

Z pasją od lat wspólnie urządzają swe najbliższe otoczenie. Pokazują, że podwórze przed dwoma czteropiętrowymi blokami to także ich dom. I równie ważne miejsce: pod chmurką wśród drzew, krzewów i kwiatów. Tu spędzają czas, spacerując, spotykając się na rozmowach z sąsiadami i uczestnicząc w organizowanych dla nich zajęciach.

Seniorzy z ul. Romera, bo o nich mowa, z personelem Domu Pomocy Społecznej – Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej po krótkiej przerwie wymuszonej generalnym remontem elewacji i balkonów znów z nową energią stanęli w szranki rywalizacji o laury w ubiegłym roku. W gronie finalistów są i w obecnej już 45. edycji naszego konkursu.

– Startujemy ponownie, by umilić czas naszym mieszkańcom, by zachęcić ich do wspólnego działania przy okazji prac w ogrodzie, także poprzez rehabilitację, warsztaty terapii zajęciowej i własnoręczne tworzenie podczas nich także dekoracji ogrodowych. To dla nas miła zabawa na świeżym powietrzu. A jest to też niezaprzeczalnie prestiż i wyróżnienie, że możemy zaprezentować szczecinianom to, co robimy – podkreśla Anna Strzelczak, zastępca dyrektora w Domu Pomocy Społecznej – Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej przy ul. Romera 21-29.

Co roku - w miarę możliwości - przydomowa kolekcja wzbogacana jest okazami roślin. W tym zakwitły posadzone minionej jesieni hortensje. Od wiosny oczy mieszkańców i pracowników placówki cieszyły nowe magnolie, a także narcyzy, żonkile, krokusy i tulipany. W zakątku przy wejściu na początku lipca swym pięknem urzekały lilie i obsypane biało-kremowymi kielichami kolby juk.

Przy oczku wodnym obok głównego wejścia do budynku pojawiły się krzewy mahonii ostrolistnej o lśniących liściach. Już po raz drugi w tym sezonie kwitną róże w urządzonej w narożniku przy wejściu mini-różance. Są róże rabatowe, angielskie, pnące, okrywowe w wielu kolorach. W sumie kilkadziesiąt krzewów. A dodatkowym przy nich akcentem jest przekształcony w drzewko bonsai jeden z iglaków. To dzieło rąk Joanny Robuty, która poza pracą lubi spędzać czas na relaks na swej działce, a w placówce łączy na co dzień ogrodową pasję z prowadzeniem kawiarenki ze świetlicą.

- Do dziś pamiętam poranione dłonie, kiedy sadziłam te mahonie, ale efekt był wart takiego chwilowego cierpienia - opowiada z uśmiechem Joanna Robuta.

Od lat nieocenionym wsparciem w urządzaniu ogrodowej przestrzeni, doglądaniu nasadzeń i ich pielęgnowaniu są też Helena Sawczyszyn i Magdalena Szymkiewicz, które zajmują się terapią zajęciową. Niemałe swoje cegiełki do tego dokładają również pracownicy administracji.

Prace remontowe przy izolacji fundamentów i termomodernizacji, włącznie z wymianą balustrad balkonów, zniszczyły sporo nasadzeń. Jak jednak zaznacza Anna Strzelczak, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

- Szkody były znaczne, teraz staramy się odtwarzać tereny zielone z rabatami. Udało nam się już sporo przy okazji zmienić w sposobie zagospodarowania, łącząc ocalone rośliny z nowościami. Praktycznie w 3/4 to wszystko są nowe nasadzenia - dodaje Anna Strzelczak.

Wzdłuż niewielkiej skarpy przy alejce spacerowej na tle zieleni tuj zakładane są systematycznie i w miarę posiadanych środków nowe rabaty. Skomponowane zostały m.in. z rozwarów i szałwii.

W ogrodzie rosną: morwy białe, guzikowiec, bakopa, kalmie, powojniki, bambus pnący, trawy pampasowe w różnych kolorach, kanny, trzmielina oskrzydlona, ostróżka, oleander, lilie drzewiaste i azjatyckie, irysy syberyjskie, piwonie, dalie, malwy, tawuła, smagliczka górska, szałwia omszona, powojniki, żurawki, trytoma. Jest miniogród ziołowy z odmianami mięty pomarańczowej, limonkowej, pieprzowej, japońskiej zwisającej, rozmarynu. Do tego trzy drzewka owocowe (śliwa, grusza i jabłoń) odmian, których charakterystyczną cechą jest to, że owoce zawiązują wokół pni. ©℗

Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Klomby i rabaty zielono-kwiatowe ogrodu DPS Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej przy ul. Eugeniusza Romera 21-29. W tym roku naszymi przewodniczkami po nich były pracownice placówki (od lewej): Joanna Robuta, prowadząca domową kawiarenkę ze świetlicą i  Magdalena Szymkiewicz, instruktorka terapii zajęciowej.

Ogród seniorów przy ul. Romera Ogród seniorów przy ul. Romera Ogród seniorów przy ul. Romera Ogród seniorów przy ul. Romera Ogród seniorów przy ul. Romera Ogród seniorów przy ul. Romera Ogród seniorów przy ul. Romera Ogród seniorów przy ul. Romera Ogród seniorów przy ul. Romera Ogród seniorów przy ul. Romera Ogród seniorów przy ul. Romera Ogród seniorów przy ul. Romera Ogród seniorów przy ul. Romera Ogród seniorów przy ul. Romera Ogród seniorów przy ul. Romera Ogród seniorów przy ul. Romera Ogród seniorów przy ul. Romera Ogród seniorów przy ul. Romera Ogród seniorów przy ul. Romera Ogród seniorów przy ul. Romera Ogród seniorów przy ul. Romera

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie