wtorek, 11 sierpnia 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > Cały Szczecin w kwiatach 2018 > Przyjazny ogród dla jesieni życia

Przyjazny ogród dla jesieni życia [GALERIA]

Przyjazny ogród dla jesieni życia
Data publikacji: 2018-07-20 15:59
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-03 10:35
Wywietleń: 1128 339411

Zielona enklawa wokół jednej z willi starego Pogodna: przy niewielkiej uliczce, z dala od miejskiego zgiełku. Tu o uwagę przechodniów konkurują nie tylko begonie z hortensjami, ale także kwitnące pnącza egzotycznych bugenwilli i milinu amerykańskiego. „Elegancja, styl, klasa" - tak ów ogród opisują jego współtwórcy, czyli seniorzy z Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Łukasiewicza.

Teraz ogród w letnim rozkwicie. Pyszni się feerią energetycznych barw płatków surfinii, petunii werben, dalii, szałwii i plargonii. Tłem dla nich są wiecznie zielone żywotniki, cyprysy i świerki w odmianach. Te ostatnie górują nad domem, nieujarzmione. Natomiast krzewy każdego roku seniorzy formują w jeometryczne figury: kule, stożki, walce.

- Ogród jest dla nas nie tylko miejscem rekreacji i wypoczynku, ale przede wszystkim ulubioną zielną przestrzenią terapeutyczną: tu odbywamy zajęcia holikuroterapii. Seniorzy pielęgnują rośliny, sadzą, podlewają, koszą trawnik, przycinają pędy krzewów, upinają pnącza. Spełniają się w ogrodnictwie, korzystają z uroków kojącej zieleni, ale również ją upiększają. Wszystkie pojemniki i ozdoby to ich pomysły i dzieło - opowiada Małgorzata Wróblewska, kierująca placówką.

Szklane lampiony w stylu shabby chic to tak naprawdę słoiki zdobione koronkami, dekoracyjnymi sznurami i drewnianymi sercami. Komarzyce wylewają się z śnieżnobiałych kwietników, które niegdyś służyły za konewkę, bańkę mleka, jako taczki. Wertykalny zielnik, w jakim się rozrastają m.in. mięty, stewia, szałwia, rozmaryn i oregano, to niegdysiejsza paleta transportowa. Natomiast czerwone i pomarańczowe begonie jadą teraz pociągiem „bynajmniej nie byle jakim", bo zbudowanym ze skrzynek po jabłkach. Koszyki, a nawet rower, to teraz efektownie pobielone kwietniki.

- Z przyjemnością dajemy przedmiotom drugie życie, zmieniając nie tylko ich wygląd, ale również przeznaczenie. Można by rzec, że to nasze zajęcia z recyclingu, w którym rzeczy przez innym już zbędne i niepotrzebne, więc porzucone, zmieniamy w piękne i użyteczne - dopowiada p. Małgorzata. - Seniorzy są przy tym bardzo kreatywni. Tworzą. Na przykład szyją różnorodne przytulanki, budują stołki, których nogi są z brzozowych gałęzi, a siedziska ze stomatologicznego gipsu. Wykrawają rustykalne ozdoby z drewna, jak choćby malowane serca i koguciki.

Placówka jest drugim domem dla 45 szczecińskich seniorów, w wieku od 70 do 101 lat (!). Dziennym, w jakim spędzają czas od godz. 7 do 16. Towarzysko, bo w gronie niemal rówieśników. Co ich dodatkowo łączy - nie tylko wspomnieniami.

- Zapewniamy im posiłki oraz rehabilitację. Mogą uczestniczyć w licznych zajęciach terapeutycznych, nie tylko wspomnianej ogrodowej, ale m.in. również biblioterapii i filmoterapii. Prowadzimy dla nich treningi pamięci oraz rehabilitację ogólnousprawniającą.
Do ich dyspozycji jest siłownia, sala gimnastyczna, masaże lecznicze. Organizujemy seniorom rozmaite turnieje i rozgrywki, jak choćby w boules, a też zajęcia integracyjne, podczas których np. bawimy się w kalambury. Co najmniej raz w tygodniu organizujemy wspólne wyjścia do kina, teatru, muzeum czy galerii. Wspólnie piknikujemy, organizujemy ogniska. Zapraszamy do siebie i bierzemy udział w integracyjnych spotkaniach, organizowanych przez bliźniacze placówki w Szczecinie. Także sporo zwiedzamy: na wycieczkach czy to nad morze, czy do ogrodów dendrologicznych.

Nie wszyscy - z racji wieku oraz problemów zdrowotnych - są w stanie dotrzeć do placówki o własnych siłach. Jedni mogą liczyć na życzliwą pomoc bliskich, gdy inni na transport z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Seniorzy doskonale wiedzą, że mimo wszystko warto tę drogę pokonać, aby nie skazywać się na monotonię samotności, przeplataną bólem i telewizyjnymi nowelami.

- W naszym domu nie ma czasu na nudę, ani miejsca dla samotności. Seniorom lepiej i łatwiej się u nas żyje, bo mają grono rówieśników, z którymi mogą porozmawiać o tym, co ich interesuje, a też co sprawia trudność. Czują się potrzebni i doceniani - dodaje kier. Małgorzata Wróblewska. - W razie problemów mogą liczyć na naszą pomoc w każdej sprawie: pomagamy pisać podania, wypełniać druki, uaktualnić korespondencję z bliskimi i urzędami.

Nie ma pułapki czterech ścian tylko dom z „bratnimi duszami" i przyjaznym ogrodem, bez barier. W nim zawsze coś na człowieka czeka. Jak choćby teraz rozkwitający oleander czy tuziny dekoracyjnych jabłek do wymalowania. W nim też człowiek ma okazję jeszcze na coś czekać. Teraz choćby na pękające pąki rozchodników. Jesienią na chryzantemy i delikatne wrzosy. Zimą na owoce ostrokrzewu i śnieg na cyprysach. Na następnej wiosny kolory krokusów, rododendronów i kwiaty magnolii. Na wielobarwne dzierżany tego i lat następnych. Naturalnie czekać na… dobre życie. ©℗

Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO

 Na zdjęciu: Ogród przy Dziennym DPS (ul. Łukasiewicza) to jeden z najbardziej utytułowanych pretendentów do nagród w tegorocznej edycji „Całego Szczecina w kwiatach". Na koncie ma już - ubiegłoroczne - III miejsce w kategorii innych form zagospodarowania terenu zielonego (instytucje), a także dwie nagrody specjalne: Ogrodnik Miasta - Magdaleny Grycko oraz Jolanty i Waldemara Osińskich - członków konkursowego jury, a prywatnie właścicieli kwiaciarni „Zielony Ogródek" (Wyslijkwiaty24.pl).

Przyjazny ogród dla jesieni życia Przyjazny ogród dla jesieni życia Przyjazny ogród dla jesieni życia Przyjazny ogród dla jesieni życia Przyjazny ogród dla jesieni życia Przyjazny ogród dla jesieni życia Przyjazny ogród dla jesieni życia Przyjazny ogród dla jesieni życia Przyjazny ogród dla jesieni życia Przyjazny ogród dla jesieni życia Przyjazny ogród dla jesieni życia Przyjazny ogród dla jesieni życia Przyjazny ogród dla jesieni życia Przyjazny ogród dla jesieni życia Przyjazny ogród dla jesieni życia Przyjazny ogród dla jesieni życia Przyjazny ogród dla jesieni życia Przyjazny ogród dla jesieni życia Przyjazny ogród dla jesieni życia Przyjazny ogród dla jesieni życia

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie